Part Number # ATV650D30N4U
SKU # 2363322
ATV650D30N4U
Schneider Electric ATV650D30N4U ATV650 Series Variable Speed Drive
Part Number # ATV650D30N4U
SKU # 2363322
$7510.54 / Each
Typical price:$7640.03 / Each
Schneider Electric ATV650D30N4U Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATV650D30N4U |
| SKU #: | 2363322 |
| Amperage Rating: | 45.9 A |
| Enclosure Type: | IP55 |
| Horsepower: | 30 hp heavy duty,40 hp normal duty |
| Series: | ATV650 Series |
| Type: | Variable Speed Drive |
| Country of origin: | US |
| Depth: | 13.39 in |
| Height: | 35.83 in |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 11.42 in |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 26111503 |
| UPC: | 03606480906862 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$7510.54 / Each
Typical price:$7640.03 / Each
Quantity:
- Schneider Electric ATV650D30N4U, Variable Speed Drive, ATV650 Series, 380 to 480 V, 45.9 A, 30 hp heavy duty,40 hp normal duty, 11.42 in Width, 13.39 in Depth, 35.83 in Height, IP55 Enclosure, Wall Mounting
ATV650D30N4U Application
Asynchronous motors,Synchronous motors,Process and utilitiesATV650D30N4U Item Features
- Embedded power measurement and energy dashboard
- Embedded process monitoring and control
- Easy maintenance via a dynamic QR code
- Proven technical cooling and harmonics solutions
ATV650D30N4U Standards
CSA|ATEX INERIS|UL Listed|DNV|GL|ABS|TUV|ABS|Environment 1 category C2|EN/IEC 61800-3Environment 2 category C3|EN/IEC 61800-3|EN/IEC 61800-5-1|IEC 61000-3-12|IEC 60721-3|IEC 61508|IEC 13849-1|UL 508C|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2363322Part Number #ATV650D30N4UUNSPSC26111503UPC03606480906862
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

