Part Number # ATV930C13N4C
SKU # 2327149
Brand: Schneider Electric
ATV930C13N4C
Schneider Electric ATV930C13N4C Ac Variable Speed Drive
Part Number # ATV930C13N4C
SKU # 2327149
$21636.02 / Each
Typical price:$22009.05 / Each
Schneider Electric ATV930C13N4C Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATV930C13N4C |
| SKU #: | 2327149 |
| Amperage Rating: | 165/201/213/237 A |
| Display Type: | Graphic Display Terminal |
| Enclosure Type: | NEMA 1/IP00/IP21 |
| Horsepower: | 150 hp, 200 hp |
| Series: | Altivar Process 930 |
| Type: | 3-Phase Standard |
| Depth: | 15.47 in |
| Height: | 33.54 in |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 12.6 in |
| UNSPSC: | 39122001 |
| UPC: | 00785901017080 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$21636.02 / Each
Typical price:$22009.05 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D AC Variable Speed Drive, 3-Phase Standard, Series: Altivar Process 930, 400/480 V AC, 165/201/213/237 A, 150 hp, 200 hp, 12.6 in Width, 15.47 in Depth, 33.54 in Height, NEMA 1/IP00/IP21 Enclosure, Graphic Display Terminal Display, Wall Mounting
ATV930C13N4C Application
Oil and Gas, Mining, Minerals and Metals, Food and Beverage, Water and Wastewater, Asynchronous and Synchronous, Special Motors ApplicationsATV930C13N4C Item Features
- Embedded power measurement and energy dashboard
- Embedded process monitoring and control
- Stop and Go function to reduce energy consumption
- Easy maintenance via a dynamic QR code
ATV930C13N4C Standards
REACH Compliant|Green Premium|WEEE Compliant|UL 508C|EN/IEC 61800-3|EN/IEC 61800-3 Environment 1 Category C2|EN/IEC 61800-3 Environment 2 Category C3|EN/IEC 61800-5-1|IEC 61000-3-12|IEC 60721-3|IEC 61508|IEC 13849-1|CSA Certified|TUV Certified|UL Listed|CE Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2327149Part Number #ATV930C13N4CUNSPSC39122001UPC00785901017080
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

