Part Number # ATV930D22N4
SKU # 2319858
ATV930D22N4
Schneider Electric ATV930D22N4 Altivar 930 Ac Variable Speed Drive
Part Number # ATV930D22N4
SKU # 2319858
$5862.58 / Each
Typical price:$5963.66 / Each
Schneider Electric ATV930D22N4 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATV930D22N4 |
| SKU #: | 2319858 |
| Amperage Rating: | 29.9/34.1/34.4/39.6 A |
| Display Type: | LED |
| Enclosure Type: | NEMA 1/IP20/IP21 |
| Horsepower: | 25 hp, 30 hp |
| Series: | Altivar 630 |
| Type: | 3-Phase Standard |
| Depth: | 235 mm |
| Height: | 545.9 mm |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 211 mm |
| UNSPSC: | 39122001 |
| UPC: | 00785901659228 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$5862.58 / Each
Typical price:$5963.66 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Altivar 930 Square D AC Variable Speed Drive, 3-Phase Standard, 400 to 480 V AC, 29.9/34.1/34.4/39.6 A, 25 hp, 30 hp, 211 mm Width, 235 mm Depth, 545.9 mm Height, NEMA 1/IP20/IP21 Enclosure, LED Display, Wall Mounting
ATV930D22N4 Application
Oil and Gas, Mining, Minerals and Metals, Food and Beverage, Water and Wastewater, Asynchronous and Synchronous and Special Motors ApplicationsATV930D22N4 Item Features
- Embedded power measurement and energy dashboard
- Embedded process monitoring and control
- Stop and Go function to reduce energy consumption
- Easy maintenance via a dynamic QR code
ATV930D22N4 Standards
CE Certified|CSA Certified|EN/IEC 60068-2-6/60068-2-27/61800-3 2, 4, 8, 12/61000-4-6/60068-2-6-1/60721-3-3/61000-4-5|EN/IEC 61800-3|EN/IEC 61800-3 Environment 1 Category C2|EN/IEC 61800-3 Environment 2 Category C3|EN/IEC 61800-5-1|Green Premium|IEC 13849-1|IEC 60721-3|IEC 61000-3-12|IEC 61508|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov|REACH Compliant|RoHS Compliant|TUV Certified|UL 508C|UL Listed|WEEE CompliantSKU #2319858Part Number #ATV930D22N4UNSPSC39122001UPC00785901659228
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

