Part Number # ATV930D30M3C
SKU # 2417969
ATV930D30M3C
Schneider Electric ATV930D30M3C Variable Speed Drive
Part Number # ATV930D30M3C
SKU # 2417969
$7503.22 / Each
Typical price:$7632.59 / Each
Schneider Electric ATV930D30M3C Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATV930D30M3C |
| SKU #: | 2417969 |
| Amperage Rating: | 104.7 A |
| Enclosure Type: | IP21 |
| Horsepower: | 40 hp |
| Series: | ATV930 Series |
| Type: | Variable Speed Drive |
| Country of origin: | IN |
| Depth: | 12.81 in |
| Height: | 36.30 in |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 11.42 in |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39122001 |
| UPC: | 03606480883682 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$7503.22 / Each
Typical price:$7632.59 / Each
Quantity:
- Schneider Electric ATV930D30M3C, Variable Speed Drive, ATV930 Series, 200 to 240 V, 104.7 A, 40 hp, 11.42 in Width, 12.81 in Depth, 36.30 in Height, IP21 Enclosure, Wall Mounting
ATV930D30M3C Application
Industrial Application,Synchronous motors,Asynchronous motorsATV930D30M3C Item Features
- Embedded power measurement and energy dashboard
- Embedded process monitoring and control
- Easy maintenance via a dynamic QR code
- Proven technical cooling and harmonics solutions
ATV930D30M3C Standards
CSA|UL Listed|TUV|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov|UL 508C EN/IEC 61800-3Environment 1 category C2 EN/IEC 61800-3Environment 2 category C3 EN/IEC 61800-3 EN/IEC 61800-5-1 IEC 61000-3-12 IEC 60721-3 IEC 61508 IEC 13849-1SKU #2417969Part Number #ATV930D30M3CUNSPSC39122001UPC03606480883682
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

