Part Number # ATV930D55N4C
SKU # 2412746
ATV930D55N4C
Schneider Electric ATV930D55N4C Variable Speed Drive
Part Number # ATV930D55N4C
SKU # 2412746
$11824.31 / Each
Typical price:$12028.17 / Each
Schneider Electric ATV930D55N4C Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATV930D55N4C |
| SKU #: | 2412746 |
| Amperage Rating: | 106.0 A |
| Enclosure Type: | IP21 |
| Horsepower: | 60 hp heavy duty,75 hp normal duty |
| Series: | ATV930 Series |
| Type: | Variable Speed Drive |
| Depth: | 12.81 in |
| Height: | 36.30 in |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 11.42 in |
| UNSPSC: | 39122001 |
| UPC: | 03606480883422 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$11824.31 / Each
Typical price:$12028.17 / Each
Quantity:
- Schneider Electric ATV930D55N4C, Variable Speed Drive, ATV930 Series, 380 to 480 V, 106.0 A, 60 hp heavy duty,75 hp normal duty, 11.42 in Width, 12.81 in Depth, 36.30 in Height, IP21 Enclosure, Wall Mounting
ATV930D55N4C Application
Industrial Application,Asynchronous motors,Synchronous motorsATV930D55N4C Item Features
- Embedded power measurement and energy dashboard
- Embedded process monitoring and control
- Stop and Go function to reduce energy consumption
- Easy maintenance via a dynamic QR code
ATV930D55N4C Standards
PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov|UL 508C EN/IEC 61800-3Environment 1 category C2 EN/IEC 61800-3Environment 2 category C3 EN/IEC 61800-3 EN/IEC 61800-5-1 IEC 61000-3-12 IEC 60721-3 IEC 61508 IEC 13849-1|CSATUVULSKU #2412746Part Number #ATV930D55N4CUNSPSC39122001UPC03606480883422
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

