Part Number # ATV930D90N4
SKU # 2327147
ATV930D90N4
Schneider Electric ATV930D90N4 Altivar Process 930 Ac Variable Speed Drive
Part Number # ATV930D90N4
SKU # 2327147
$15082.98 / Each
Typical price:$15343.04 / Each
Schneider Electric ATV930D90N4 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATV930D90N4 |
| SKU #: | 2327147 |
| Amperage Rating: | 118.1/134.3/135.8/156.2 A |
| Display Type: | LED |
| Enclosure Type: | NEMA 1/IP20/IP21 |
| Horsepower: | 100 hp, 125 hp |
| Type: | 3-Phase Standard |
| Depth: | 325.5 mm |
| Height: | 922 mm |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 290 mm |
| UNSPSC: | 39122001 |
| UPC: | 00785901088158 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$15082.98 / Each
Typical price:$15343.04 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Altivar Process 930 AC Variable Speed Drive, 3-Phase Standard, 400/480 V AC, 118.1/134.3/135.8/156.2 A, 100 hp, 125 hp, 290 mm Width, 325.5 mm Depth, 922 mm Height, NEMA 1/IP20/IP21 Enclosure, LED Display, Wall Mounting
ATV930D90N4 Application
Oil and Gas, Mining, Minerals and Metals, Food and Beverage, Water and Wastewater, Asynchronous and Synchronous and Special Motors ApplicationsATV930D90N4 Item Features
- Embedded power measurement and energy dashboard
- Embedded process monitoring and control
- Stop and Go function to reduce energy consumption
- Easy maintenance via a dynamic QR code
ATV930D90N4 Standards
REACH Compliant|Green Premium|WEEE Compliant|UL 508C|EN/IEC 61800-3|EN/IEC 61800-3 Environment 1 Category C2|EN/IEC 61800-3 Environment 2 Category C3|EN/IEC 61800-5-1|IEC 61000-3-12|IEC 60721-3|IEC 61508|IEC 13849-1|CSA Certified|TUV Certified|UL Listed|CE Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2327147Part Number #ATV930D90N4UNSPSC39122001UPC00785901088158
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

