Part Number # ATV930U55N4
SKU # 2320713
ATV930U55N4
Schneider Electric ATV930U55N4 Altivar Process 930 Ac Variable Speed Drive
Part Number # ATV930U55N4
SKU # 2320713
$2621.07 / Each
Typical price:$2666.25 / Each
Schneider Electric ATV930U55N4 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ATV930U55N4 |
| SKU #: | 2320713 |
| Amperage Rating: | 7.2/8/9.1/10.4 A |
| Display Type: | LED |
| Enclosure Type: | NEMA 1/IP20/IP21 |
| Horsepower: | 5 hp, 7-1/2 hp |
| Type: | 3-Phase Standard |
| Depth: | 206 mm |
| Height: | 350 mm |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 144 mm |
| UNSPSC: | 39122001 |
| UPC: | 00785901493945 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$2621.07 / Each
Typical price:$2666.25 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Altivar Process 930 AC Variable Speed Drive, 3-Phase Standard, 400/480 V AC, 7.2/8/9.1/10.4 A, 5 hp, 7-1/2 hp, 144 mm Width, 206 mm Depth, 350 mm Height, NEMA 1/IP20/IP21 Enclosure, LED Display, Wall Mounting
ATV930U55N4 Application
Oil and Gas, Mining, Minerals and Metals, Food and Beverage, Water and Wastewater, Asynchronous and Synchronous and Special Motors ApplicationsATV930U55N4 Item Features
- Embedded power measurement and energy dashboard
- Embedded process monitoring and control
- Stop and Go function to reduce energy consumption
- Easy maintenance via a dynamic QR code
ATV930U55N4 Standards
REACH Compliant|Green Premium|WEEE Compliant|UL 508C|EN/IEC 61800-3|EN/IEC 61800-3 Environment 1 Category C2|EN/IEC 61800-3 Environment 2 Category C3|EN/IEC 61800-5-1|IEC 61000-3-12|IEC 60721-3|IEC 61508|IEC 13849-1|CSA Certified|TUV Certified|UL Listed|CE Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2320713Part Number #ATV930U55N4UNSPSC39122001UPC00785901493945
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

