Part Number # BMH1003P32F2A
SKU # 2233457
BMH1003P32F2A
Schneider Electric BMH1003P32F2A Lexium 32 Servo Motor
Part Number # BMH1003P32F2A
SKU # 2233457
$2879.53 / Each
Typical price:$3189.63 / Each
Schneider Electric BMH1003P32F2A Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | BMH1003P32F2A |
| SKU #: | 2233457 |
| Amperage Rating: | 29.1 A |
| Dimensions: | 9.22 in L |
| Enclosure Type: | IP65 |
| Series: | BMH |
| Shaft Size: | 0.75 in Dia x 1.57 in L |
| Special Features: | Brushless Motors |
| Speed: | 6000 rpm |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 158 deg F |
| Torque Rating: | 54.87 in-lbf |
| Type: | 3-Phase Multiturn Keyed Shaft End Natural Convection |
| Country of origin: | DE |
| Insulation class: | Class F |
| Mounting type: | Flange |
| UNSPSC: | 26111515 |
| UPC: | 00785901995791 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$2879.53 / Each
Typical price:$3189.63 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Lexium 32 Servo Motor, 3-Phase Multiturn Keyed Shaft End Natural Convection, Series: BMH, Brushless Motors Special Features, 480 V, 29.1 A, 6000 rpm Speed, IP65 Enclosure, 0.75 in Dia x 1.57 in L Shaft, 54.87 in-lbf Torque, Flange Mounting, -40 to 158 deg F, Insulation Class: Class F, 9.22 in L Dimensions
BMH1003P32F2A Application
Packaging, Material Handling, Textile Industry, Printing and Material Working ApplicationsBMH1003P32F2A Item Features
- Superior performance and compact design
- Simplified engineering, installation and commissioning
- Integrated safety
- https://www.youtube.com/embed/ZR2PVbFb8fM
BMH1003P32F2A Standards
ECCN: EAR99|Green Premium Listed|IEC/EN 61800-5-2|REACH Compliant|RoHS Compliant|UL E208613|WEEE Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2233457Part Number #BMH1003P32F2AUNSPSC26111515UPC00785901995791
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

