Part Number # CA2KN31G7
SKU # 2185800
CA2KN31G7
Schneider Electric CA2KN31G7 Tesys Control Relay
Part Number # CA2KN31G7
SKU # 2185800
$49.65 / Each
Schneider Electric CA2KN31G7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | CA2KN31G7 |
| SKU #: | 2185800 |
| Amperage Rating: | 10 A |
| Coil Voltage: | 120 V AC |
| Contact Form: | 3NO-1NC 3 Form A/1 Form B |
| Contact Rating: | 10 A at 690 V AC |
| Dimensions: | 1.77 in W x 2.28 in H x 2.24 in D |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Series: | K Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | -25 to 50 deg C |
| UNSPSC: | 39122331 |
| UPC: | 00785901866190 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$49.65 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D TeSys Control Relay, Series: K Series, 10 A, 30 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 120 V AC Coil, 3NO-1NC 3 Form A/1 Form B Contact Form, 10 A at 690 VAC Contact, Surface Mounting, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, -25 to 50 deg C, 1.77 in W x 2.28 in H x 2.24 in D Dimensions
CA2KN31G7 Application
Control Circuit ApplicationsCA2KN31G7 Item Features
- TeSys Control Relays provide a cost-effective solution to a simple application
- Same design as TeSys D, K and SK contactors
- Different ways for connection (such as screw clamp terminal, spring terminal, welded on PCB)
- Compatible for all the voltages on the market
- Control relays for AC or DC control circuits (AC15, DC13)
CA2KN31G7 Standards
CCN NKCR|CE Marked|CSA Certified|CSA File No. LR43364 Class 321103|ECCN: EAR99|RoHS Compliant|UL File No. 164353|UL Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2185800Part Number #CA2KN31G7UNSPSC39122331UPC00785901866190
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

