Part Number # CA3SK20JD
SKU # 2193870
CA3SK20JD
Schneider Electric CA3SK20JD Tesys Control Relay
Part Number # CA3SK20JD
SKU # 2193870
$71.32 / Each
Schneider Electric CA3SK20JD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | CA3SK20JD |
| SKU #: | 2193870 |
| Coil Voltage: | 12 V DC |
| Contact Rating: | 10 A at 690 V AC |
| Dimensions: | 1.06 in W x 2.19 in D x 2.2 in H |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Frequency Rating: | 400 Hz |
| Series: | SK Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | -20 to 50 deg C |
| UNSPSC: | 39122331 |
| UPC: | 00785901513094 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$71.32 / Each
Quantity:
- Schneider Electric TeSys Control Relay, Series: SK Series, 10 A, 400 Hz Frequency, 12 VDC Coil, 2NO 2 Form A Contact Form, 10 A at 690 V AC Contact, Surface Mounting, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, -20 to 50 deg C, 1.06 in W x 2.19 in D x 2.2 in H Dimensions
CA3SK20JD Application
For use with control circuitCA3SK20JD Item Features
- Long durability and stable performance - up to 20 cycles/min for operating rates
- Reliable in high and low temperature environment
- Modularity design and compact size for easy maintenance, save time and space on installation
CA3SK20JD Standards
BAA Compliant|RoHS Compliant|UL Listed|BS 5424|IEC 60947|NF C 63-110|VDE 0660|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and Lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.govSKU #2193870Part Number #CA3SK20JDUNSPSC39122331UPC00785901513094
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

