Part Number # CAD326G7
SKU # 2206692
CAD326G7
Schneider Electric CAD326G7 Tesys Control Relay
Part Number # CAD326G7
SKU # 2206692
$86.75 / Each
Schneider Electric CAD326G7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | CAD326G7 |
| SKU #: | 2206692 |
| Coil Voltage: | 120 V AC |
| Contact Form: | 3NO-2NC 3 Form A/2 Form B |
| Contact Rating: | 10 A at 690 V AC |
| Dimensions: | 1.77 in W x 3.03 in H x 3.31 in D |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Series: | D Series |
| Terminal Type: | Ring Tongue |
| UNSPSC: | 39122331 |
| UPC: | 00785901479277 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$86.75 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D TeSys Control Relay, Series: D Series, 10 A, 8/70 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 120 VAC Coil, 3NO-2NC 3 Form A/2 Form B Contact Form, 10 A at 690 V AC Contact, 5 Pole, Front/Plate Rail Mounting, Ring Tongue Terminal, IP2X Enclosure, -40 to 70 deg C, 1.77 in W x 3.03 in H x 3.31 in D Dimensions
CAD326G7 Application
Control Circuit ApplicationsCAD326G7 Item Features
- TeSys Control Relays provide a cost-effective solution to a simple application
- Same design as TeSys D, K and SK contactors
- Different ways for connection (such as screw clamp terminal, spring terminal, welded on PCB)
- Compatible for all the voltages on the market
- Control relays for AC or DC control circuits (AC15, DC13)
CAD326G7 Standards
BS 4794|CCN NKCR|CE Marked|Class 321103|CSA Certified|CSA File No. LR43364|ECCN: EAR99|EN/IEC 60947-5|Green Premium|IEC 60947-5-1|IEC Certified|NFC 63-140|REACH Compliant|RoHS Compliant|UL File No. E164353|UL Listed|VDE 0106/0660|WEEE Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2206692Part Number #CAD326G7UNSPSC39122331UPC00785901479277
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

