Part Number # CAD32BL
SKU # 2252238
CAD32BL
Schneider Electric CAD32BL Tesys Control Relay
Part Number # CAD32BL
SKU # 2252238
$153.90 / Each
Schneider Electric CAD32BL Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | CAD32BL |
| SKU #: | 2252238 |
| Contact Form: | 3NO-2NC 3 Form A/2 Form B |
| Contact Rating: | 10 A at 600 V AC |
| Dimensions: | 1.77 in W x 3.66 in D x 3.03 in H |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Frequency Rating: | 400 Hz |
| Series: | D Series |
| UNSPSC: | 39122331 |
| UPC: | 00785901407089 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$153.90 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D TeSys Control Relay, Series: D Series, 10 A, 2.4 W Power, 400 Hz Frequency, 24 VDC Coil, 3NO-2NC 3 Form A/2 Form B Contact Form, 10 A at 600 V AC Contact, Surface Mounting, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, -40 to 70 deg C, 1.77 in W x 3.66 in D x 3.03 in H Dimensions
CAD32BL Application
Control Circuit ApplicationsCAD32BL Item Features
- TeSys Control Relays provide a cost-effective solution to a simple application
- Same design as TeSys D, K and SK contactors
- Different ways for connection (such as screw clamp terminal, spring terminal, welded on PCB)
- Compatible for all the voltages on the market
- Control relays for AC or DC control circuits (AC15, DC13)
CAD32BL Standards
BS 4794|CCN NKCR|CE Marked|CSA Certified|CSA File No. LR43364 Class 321103|ECCN: EAR99|EN/IEC 60947-5|IEC 60947-5-1|NFC 63-140|RoHS Compliant|UL File No. E164353|UL Listed|VDE 0660|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2252238Part Number #CAD32BLUNSPSC39122331UPC00785901407089
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

