Part Number # GV2RT08
SKU # 2296117
GV2RT08
Schneider Electric GV2RT08 Manual Starter
Part Number # GV2RT08
SKU # 2296117
$154.27 / Each
Typical price:$178.20 / Each
Schneider Electric GV2RT08 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | GV2RT08 |
| SKU #: | 2296117 |
| Amperage Rating: | 4 A |
| Control Type: | Rocker Lever |
| Dimensions: | 89 mm H x 45 mm W x 78.5 in D |
| Motor Power: | 0.55/0.75/1.1/1.5/2.2/3 kW |
| Operating Cycles: | 100000 Cycles |
| Operating Temperature: | -20 to 60 deg C |
| Overload Relay: | Class 10 Ambient Compensated |
| Phase: | 3 |
| Reset Type: | Manual |
| Series: | TeSys GV2RT |
| Setting: | 2.5 to 4 A |
| Type: | Circuit Breaker Thermal Magnetic |
| UNSPSC: | 39121521 |
| UPC: | 00785901013273 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$154.27 / Each
Typical price:$178.20 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Manual Starter, Circuit Breaker Thermal Magnetic, Series: TeSys GV2RT, 690 V AC, 4 A, 50/60 Hz Frequency, 0.55/0.75/1.1/1.5/2.2/3 kW Motor, 3 Pole, Setting: 2.5 to 4 A, Manual Reset, 3 ph, Screw Clamp Connection, Class 10 Ambient Compensated Overload Relay, Rocker Lever Control, IP20 Enclosure, 100000 Cycles Operating Cycles, -20 to 60 deg C Operating, 89 mm H x 45 mm W x 78.5 in D Dimensions
GV2RT08 Application
Food and Beverage, Material Working, Material Handling, Small Pumps and PackagingGV2RT08 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Wide range of GVs - Magnetic, thermal magnetic, different sizes (GV2,GV3,GV4)
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Sturdy and long-lasting power connection with EverLink terminals
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/embed/JTJzM9Yur5o
GV2RT08 Standards
RoHS Compliant|IEC 60947-4-1|EN 60204|NF C 63-120|VDE 0113|CSA C22.2|IEC 60947-2|UL 508|NFC 63-650|IEC 60947-1|VDE 0660|NFC 79-130|EAC Certified|UL Listed|CCC Certified|CSA Certified|REACH Compliant|WEEE Compliant|Green Premium|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2296117Part Number #GV2RT08UNSPSC39121521UPC00785901013273
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

