Part Number # HMIST6400
SKU # 2369631
Brand: Schneider Electric
HMIST6400
Schneider Electric HMIST6400 Harmony St6 Touch Panel Display
Part Number # HMIST6400
SKU # 2369631
$843.89 / Each
Typical price:$908.80 / Each
Schneider Electric HMIST6400 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | HMIST6400 |
| SKU #: | 2369631 |
| Dimensions: | 8.19 in W x 1.77 in D x 6.02 in H |
| Power Source: | 9 W |
| Software: | EcoStruxure Operator Terminal Expert |
| Temperature Rating (Degrees F): | 32 to 122 deg F |
| Country of origin: | SG |
| Material: | Polycarbonate |
| Memory: | 1 GB Device Memory, 128 MB User Data Memory, 512 kB Backup Memory |
| UNSPSC: | 43211506 |
| UPC: | 03606489523381 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$843.89 / Each
Typical price:$908.80 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Harmony ST6 Touch Panel Display, 9 W Power Source, LCD/Color TFT Display, 7 in Display, 1 COM1 Serial Link - 1 SUB-D 9-Pin Female - RS232C 2400 to 115200 bps bottom, 1 COM2 Serial Link - Female RJ45 - RS485 2400 to 115200 bps Back, COM2 Serial Link 2400 to 187500 bps Back, 1 USB 2.0 Type A Bottom and 1 USB 2.0 Type Micro B and 2 Ethernet Communication Ports, 800 x 480 pixel Display Resolution, EcoStruxure Operator Terminal Expert Software, Memory: 1 GB Device Memory, 128 MB User Data Memory, 512 kB Backup Memory, 16 Level Brightness, 32 to 122 deg F, Polycarbonate, 8.19 in W x 1.77 in D x 6.02 in H Dimensions
HMIST6400 Item Features
- Reduces implementation time
- Fast maintenance and easy replacement
- Single-touch resistive screen for displaying synoptic views
- Multicolor status LED for indicating panels operating mode
- Fewer programming steps and fast customization
HMIST6400 Standards
2014/35/EU - Low Voltage Directive|2014/30/EU - Electromagnetic Compatibility Directive|CE Certified|CSA C22.2 File No. 61010-2-201|EN 61000-6-4|EN 61000-6-2|EN 61131-2|UL 61010-2-201|REACH Compliant|RoHS Compliant|Green Premium Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2369631Part Number #HMIST6400UNSPSC43211506UPC03606489523381
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

