Part Number # HMISTW6700
SKU # 2416850
HMISTW6700
Schneider Electric HMISTW6700 Harmony St6 Touch Panel Display
Part Number # HMISTW6700
SKU # 2416850
$2240.46 / Each
Typical price:$2412.80 / Each
Schneider Electric HMISTW6700 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | HMISTW6700 |
| SKU #: | 2416850 |
| Dimensions: | 16.22 in W x 1.97 in D x 10.55 in H |
| Display Resolution: | 1366 x 768 pixel |
| Display Size: | 15 in |
| Power Source: | 18.5 W |
| Software: | Web Interface for Operator |
| Temperature Rating (Degrees F): | 32 to 122 deg F |
| Country of origin: | US |
| Material: | Polycarbonate |
| Memory: | 512 MB Device Memory, 512 MB Backup Memory, 128 kB User Data Memory |
| UNSPSC: | 43211506 |
| UPC: | 00785901428640 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$2240.46 / Each
Typical price:$2412.80 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Harmony ST6 Touch Panel Display, 18.5 W Power Source, LCD/Color TFT Display, 15 in Display, 1 USB 2.0 Type A Back, 1 USB 2.0 Type Micro B Back and 1 Ethernet - Female RJ45 Bottom Communication Ports, 1366 x 768 pixel Display Resolution, Web Interface for Operator Software, Memory: 512 MB Device Memory, 512 MB Backup Memory, 128 kB User Data Memory, 16 Level Brightness, 32 to 122 deg F, Polycarbonate, 16.22 in W x 1.97 in D x 10.55 in H Dimensions
HMISTW6700 Item Features
- Reduces implementation time
- Fast maintenance and easy replacement
- Single-touch resistive screen for displaying synoptic views
- Multicolor status LED for indicating panels operating mode
- Fewer programming steps and fast customization
HMISTW6700 Standards
2014/35/EU Directive|2014/30/EU Directive|CE Certified|CSA C22.2 File No. 61010-2-201|EN 61000-6-4|EN 61000-6-2|EN 61131-2|REACH Compliant|RoHS Compliant|Green Premium Listed|UL 61010-2-201|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2416850Part Number #HMISTW6700UNSPSC43211506UPC00785901428640
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

