Part Number # ILM0703P01A0000
SKU # 2407409
ILM0703P01A0000
Schneider Electric ILM0703P01A0000 ILM Series 3-Stack 6-Poles Untapped, 250 to 700 V, 1.5 A
Part Number # ILM0703P01A0000
SKU # 2407409
$5085.63 / Each
Typical price:$5946.27 / Each
Schneider Electric ILM0703P01A0000 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ILM0703P01A0000 |
| SKU #: | 2407409 |
| Amperage Rating: | 1.5 A |
| Enclosure Type: | IP54 |
| Series: | ILM Series |
| Torque Rating: | 2.2 N-m |
| Type: | 3-Stack 6-Poles Untapped |
| Country of origin: | US |
| Length: | 10.20 in |
| Mounting type: | International Standard Flange |
| Width: | 0.79 in |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121021 |
| UPC: | 03606485293912 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$5085.63 / Each
Typical price:$5946.27 / Each
Quantity:
- Schneider Electric ILM0703P01A0000, 3-Stack 6-Poles Untapped, ILM Series, 250 to 700 V, 1.5 A, 2.2 N-m Torque, IP54 Enclosure, Natural convection Cooling, International Standard Flange Mounting, 10.20 in Length, 0.79 in Width
ILM0703P01A0000 Item Features
- Quick interconnect, hybrid cables for signal and power level
- Plug and play technology
- Up to 90% less cabinet space
ILM0703P01A0000 Standards
PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2407409Part Number #ILM0703P01A0000UNSPSC39121021UPC03606485293912
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

