Part Number # ILS2K851PC1A0
SKU # 2354687
ILS2K851PC1A0
Schneider Electric ILS2K851PC1A0 Lexium Integrated Drive
Part Number # ILS2K851PC1A0
SKU # 2354687
Schneider Electric ILS2K851PC1A0 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | ILS2K851PC1A0 |
| SKU #: | 2354687 |
| Dimensions: | 5.54 in L |
| Enclosure Type: | IP41/IP54 |
| Input Rating: | 10/2 mA |
| Output Rate: | 200 mA |
| UNSPSC: | 39121021 |
| UPC: | 03606485204956 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric ILS2K851PC1A0 Lexium Integrated Drive
Brand: Schneider Electric
Part Number: ILS2K851PC1A0
Schneider Electric Lexium Integrated Drive, 1-Phase, 24 to 48 V DC, 10/2 mA Input Rating, 200 mA Output, 300/600 rpm Speed Rating, 2 N-m, IP41/IP54, 32 to 104 deg F, Flanged Mount, 5.54 in L
Additional Description: SQD -ILS2K851PC1A0 (N) LEXIUM ILS STEPPER MOT 24 48V ETH IP NON-CANCELABLE, NON-RETURNABLE
Catalog Description: integrated drive ILS with stepper motor - 24..48 V - EtherNet/IP - 5 A
ILS2K851PC1A0 Item Features
- 25% reduction in installation time with Lexium commissioning tool
- Everything integrated in a single and compact device meaning 50% of space reduction in the control cabinet
- Smart monitoring and control on CANopen bus
- Compact design with 40% decrease in wiring
ILS2K851PC1A0 Standards
RoHS Compliant|CE Certified|cUL Listed|IEC 60072-1|EN 61800-3:2001, second environment|EN 50347|EN/IEC 50178|EN/IEC 61800-3|IEC 61800-3, Ed 2|EN 61800-3 : 2001-02|UL Listed|TUV Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including:Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2354687Part Number #ILS2K851PC1A0UNSPSC39121021UPC03606485204956
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

