Part Number # LADN11P
SKU # 2446680
LADN11P
Schneider Electric LADN11P
Part Number # LADN11P
SKU # 2446680
$25.97 / Each
Schneider Electric LADN11P Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LADN11P |
| SKU #: | 2446680 |
| Amperage Rating: | 0.1 to 6 A |
| Dimensions: | 1.89 in H x 1.02 in W x 1.65 in D |
| Environmental Conditions: | -60 to 80 deg C Storage Temperature deg C |
| Frequency Rating: | 400 Hz |
| Number of Contacts: | 1 NO + 1 NC |
| Operating Cycles: | 30 M cycles |
| Operating Temperature: | -5 to 60 deg C |
| Series: | TeSys |
| Type: | Auxiliary Contact |
| Country of origin: | FR |
| Mounting type: | Front |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121522 |
| UPC: | 03389110383850 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$25.97 / Each
Quantity:
- Schneider Electric LADN11P, Auxiliary Contact, TeSys, 690 V AC, 0.1 to 6 A, 400 Hz Frequency, 1 NO + 1 NC Contacts, >10 MOhm Contact Resistance, Screw clamp Tip, Front Mounting, 30 M cycles Operating Cycles, -5 to 60 deg C Operating, Environmental Conditions: -60 to 80 deg C Storage Temperature , Dark grey, 1.89 in H x 1.02 in W x 1.65 in D Dimensions
LADN11P Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
LADN11P Standards
IECE|E CB Scheme UL|CSA CCC EAC EN/IEC 60947-5-1 UL|60947-5-1 CSA C22.2 No 60947-5-1 GB/T 14048.5 EN 50012|IECE|E CB SchemeUL|CSACCCE|AC|EN/IEC 60947-5-1UL|60947-5-1CSA C22.2 No 60947-5-1GB/T 14048.5EN 50012SKU #2446680Part Number #LADN11PUNSPSC39121522UPC03389110383850
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

