Part Number # LC1D09G7
SKU # 355397
LC1D09G7
Schneider Electric LC1D09G7 Tesys Iec Contactor
Part Number # LC1D09G7
SKU # 355397
Schneider Electric LC1D09G7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D09G7 |
| SKU #: | 355397 |
| Coil Power Rating: | 7.5/7.7 VA |
| Coil Voltage: | 120/690 V DC, 300 V DC |
| Contact Rating: | 25/60 A at 600 V AC, 10/60 A at 600 V AC |
| Dimensions: | 45 mm W x 84 mm D x 77 mm H |
| Size: | 45/77/86 mm |
| Wattage: | 0.2/1.56 W |
| Power factor: | 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901206958 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LC1D09G7 Tesys Iec Contactor
Brand: Schneider Electric
Part Number: LC1D09G7
Schneider Electric TeSys IEC Contactor, D-Line, 120 VAC Coil, 9 A Maximum Load Current, 70 VA Inrush, 7.5/7 VA Hold-In Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 4 kW Wattage, Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, Power Factor: 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In, Screw Clamp Connection, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, 15000000 Cycles Operating Cycles, -5 to 60 deg C Operating, Plate/Rail Mounting, 77 mm H x 45 mm W x 86 mm D Dimensions
Additional Description: SQD -LC1D09G7 TeSys 3P CTR9A AC3 4KW 1NO1NC120VAC COIL AUX, 120V COIL
Catalog Description: IEC contactor, TeSys Deca, nonreversing, 9A, 5HP at 480VAC, up to 100kA SCCR, 3 phase, 3 NO, 120VAC 50/60Hz coil, open style
LC1D09G7 Application
For motor control and resistive loadsLC1D09G7 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
LC1D09G7 Standards
CCC Certified|CE Certified|CSA C22.2 File No. 14 File No. LR43364|DNV/GOST Approved|ECCN EAR99|IEC 60947-4-1/60947-5-1|LROS NLDX Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RINA/BV/GL Certified|RoHS Compliant|UL 508 File No. E164862SKU #355397Part Number #LC1D09G7UNSPSC39121529UPC00785901206958
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

