Part Number # LC1D12G7
SKU # 355366
LC1D12G7
Schneider Electric LC1D12G7 Tesys D Iec Contactor
Part Number # LC1D12G7
SKU # 355366
Schneider Electric LC1D12G7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D12G7 |
| SKU #: | 355366 |
| Coil Power Rating: | 7.5/7.7 VA |
| Coil Voltage: | 120/690 V DC, 300 V DC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 25/60 A at 600 V AC, 10/60 A at 600 V AC |
| Dimensions: | 45 mm W x 84 mm D x 77 mm H |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO-1NC |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -5 to 60/-40 to 70 deg C |
| Series: | LC1D |
| Size: | 45/77/86 mm |
| Type: | D-Line |
| Wattage: | 0.36/1.56 W |
| Mounting type: | Rail/Surface |
| Power factor: | 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901207047 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LC1D12G7 Tesys D Iec Contactor
Brand: Schneider Electric
Part Number: LC1D12G7
Schneider Electric Square D TeSys D IEC Contactor, D-Line, Series: LC1D, 120/690 VDC, 300 VDC Coil, 12/25 A Maximum Load Current, 7.5/7.7 VA Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 0.36/1.56 W Wattage, Mechanically Linked/Mirror/Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 25/60 A at 600 VAC, 10/60 A at 600 VAC Contact, Screw Clamp Connection, 45/77/86 mm Size, Screw Clamp Terminal, IP20 Enclosure, 3600 cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60/-40 to 70 deg C Operating, Ra
Additional Description: SQD -LC1D12G7 TeSys CONTACTOR AUX, 120V COIL
Catalog Description: IEC contactor, TeSys Deca, nonreversing, 12A, 7.5HP at 480VAC, up to 100kA SCCR, 3 phase, 3 NO, 120VAC 50/60Hz coil, open
LC1D12G7 Application
For motor control and resistive loadsLC1D12G7 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
LC1D12G7 Standards
CCC Certified|CE Certified|CSA C22.2 File No. 14 File No. LR43364|DNV/GOST Approved|ECCN EAR99|IEC 60947-4-1/60947-5-1|LROS NLDX Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RINA/BV/GL Certified|RoHS Compliant|UL 508 File No. E164862SKU #355366Part Number #LC1D12G7UNSPSC39121529UPC00785901207047
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

