Part Number # LC1D18B7
SKU # 355382
LC1D18B7
Schneider Electric LC1D18B7 Tesys D Iec Contactor
Part Number # LC1D18B7
SKU # 355382
Schneider Electric LC1D18B7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D18B7 |
| Coil Power Rating: | 7.5/7.7 VA |
| Coil Voltage: | 24/690 V AC, 300 V DC |
| Contact Rating: | 60/60 A at 600 V AC, 32/60 A at 600 V AC |
| Dimensions: | 45 mm W x 84 mm D x 77 mm H |
| Size: | 45/77/86 mm |
| Wattage: | 0.8/2.5 W |
| Power factor: | 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In |
Brand: Schneider Electric
Part Number: LC1D18B7
Schneider Electric Square D TeSys D IEC Contactor, Direct On-Line, Series: LC1D, 24/690 VAC, 300 VDC Coil, 18/32 A Maximum Load Current, 7.5/7.7 VA Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 0.8/2.5 W Wattage, Mechanically Linked/Mirror/Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 60/60 A at 600 VAC, 32/60 A at 600 VAC Contact, Screw Clamp Connection, 45/77/86 mm Size, Screw Clamp Terminal, IP20 Enclosure, 3600 cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60/-40 to 70 deg C Operatin
Additional Description: SQD -LC1D18B7 TeSys CONTACTOR 18A 1F+1O 24V 50/60 +OPTIONS
Catalog Description: IEC contactor, TeSys Deca, nonreversing, 18A, 10HP at 480VAC, up to 100kA SCCR, 3 phase, 3 NO, 24VAC 50/60Hz coil, open