Part Number # LC1D18D7
SKU # 2393253
LC1D18D7
Schneider Electric LC1D18D7 Tesys D Contactor
Part Number # LC1D18D7
SKU # 2393253
$120.62 / Each
Typical price:$161.57 / Each
Schneider Electric LC1D18D7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D18D7 |
| SKU #: | 2393253 |
| Coil Power Rating: | 7.5 VA |
| Coil Voltage: | 42 V AC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 10/32 A |
| Dimensions: | 45 mm W x 86 mm D x 77 mm H |
| Enclosure Type: | IP20 |
| Frequency Rating: | 25 to 400 Hz |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO-1NC |
| Number of Poles: | 3 |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles |
| Operating Temperature: | -5 to 60 deg C |
| Series: | LC1D |
| Terminal Type: | Screw Clamp |
| Wattage: | 0.8 W |
| Connection type: | Screw |
| Country of origin: | FR |
| Mounting type: | Surface |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901548508 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$120.62 / Each
Typical price:$161.57 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D TeSys D Contactor, Series: LC1D, 42 V AC Coil, 32 A Maximum Load Current, 7.5 VA Coil, 3 Pole, 25 to 400 Hz Frequency, 0.8 W Wattage, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 10/32 A Contact, Screw Connection, Screw Clamp Terminal, IP20 Enclosure, 3600 Cycles Operating Cycles, -5 to 60 deg C Operating, Surface Mounting, 45 mm W x 86 mm D x 77 mm H Dimensions
LC1D18D7 Application
For motor control and resistive loadLC1D18D7 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/embed/kW01lFljKgE
LC1D18D7 Standards
ECCN: EAR99|Green Premium|REACH Compliant|RoHS Compliant|BV|CSA C22.2 No. 14|EN 60947-4-1|EN 60947-5-1|IEC 60947-5-1|IEC 60947-4-1|IEC 60695-2-1|UL 508|IEC 60529|RINA|GOST|DNV|LROS|CCC|GL|UL 94|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2393253Part Number #LC1D18D7UNSPSC39121529UPC00785901548508
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

