Part Number # LC1D18JL
SKU # 2288414
LC1D18JL
Schneider Electric LC1D18JL Tesys D Iec Contactor
Part Number # LC1D18JL
SKU # 2288414
$170.68 / Each
Schneider Electric LC1D18JL Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D18JL |
| SKU #: | 2288414 |
| Coil Power Rating: | 10 kW |
| Coil Voltage: | 12/690 V AC, 300 V DC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 18 A at 600 V AC |
| Dimensions: | 3.03 in H x 1.77 in W x 3.74 in D |
| Enclosure Type: | Open |
| Frequency Rating: | 25 to 400 Hz |
| Number of Auxiliary Contacts: | 2 |
| Number of Poles: | 3 |
| Operating Cycles: | 30000000 Cycles |
| Operating Temperature: | -5 to 60 deg C |
| Series: | D-Line LC1D |
| Terminal Type: | Screw Clamp |
| Wattage: | 2.5/0.8 W |
| Country of origin: | FR |
| Mounting type: | Rail/Surface |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901213475 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$170.68 / Each
Quantity:
- Schneider Electric TeSys D IEC Contactor, Series: D-Line LC1D, 12/690 V AC, 300 V DC Coil, 32 A Maximum Load Current, 10 kW Coil, 3 Pole, 25 to 400 Hz Frequency, 2.5/0.8 W Wattage, 3NO Contact Configuration, 2 Auxiliary Contacts, 18 A at 600 VAC Contact, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 30000000 Cycles Operating Cycles, -5 to 60 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 3.03 in H x 1.77 in W x 3.74 in D Dimensions
LC1D18JL Application
Motor Control and Resistive Load ApplicationsLC1D18JL Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/embed/COFeQr6wcKc
LC1D18JL Standards
RoHS Compliant|CSA C22.2 No. 14 File No. LR43364 Class 3211 04|EN 60947-4-1/60947-5-1|IEC 60647-4/60947-4-1/60947-5-1|UL File No. E164862 NLDX/508|CCC/CE Marked|DNV/GOST Approved|BV/GL//RINA Certified|eccn: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65Warnings.ca.govSKU #2288414Part Number #LC1D18JLUNSPSC39121529UPC00785901213475
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

