Part Number # LC1D25SD
SKU # 2395165
LC1D25SD
Schneider Electric LC1D25SD, Contactor, LC1D Series, 72 VDC Coil, 25 to 40 A Maximum Load Current, 230/240 VAC,115 VAC,230/240 VAC,460/480 VAC,575/600 VAC,200/208 VAC Coil, 3 Pole, 400 Hz Frequency, 3.2 W Wattage, 3NO Contact Configuration, 1 NO + 1 NC Auxiliary Contacts, 10 A Contact, Power Factor: 5.5 kW 220 to 230 V AC 50/60 Hz AC-3 ,11 kW 380 to 400 V AC 50/60 Hz AC-3 ,11 kW 415 to 440 V AC 50/60 Hz AC-3 ,15 kW 500 V AC 50/60 Hz AC-3 ,15 kW 660 to 690 V AC 50/60 Hz AC-3 ,5.5 kW 400 V AC 50/6
Part Number # LC1D25SD
SKU # 2395165
Schneider Electric LC1D25SD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D25SD |
| SKU #: | 2395165 |
| Coil Power Rating: | 230/240 VAC,115 VAC,230/240 VAC,460/480 VAC,575/600 VAC,200/208 VAC |
| Coil Voltage: | 72 V DC |
| Dimensions: | 3.35 in H x 1.77 in W x 3.98 in D |
| Series: | LC1D Series |
| Size: | 3.35 in H x 1.77 in W x 3.98 in D |
| Wattage: | 3.2 W |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 03389110540673 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LC1D25SD, Contactor, LC1D Series, 72 VDC Coil, 25 to 40 A Maximum Load Current, 230/240 VAC,115 VAC,230/240 VAC,460/480 VAC,575/600 VAC,200/208 VAC Coil, 3 Pole, 400 Hz Frequency, 3.2 W Wattage, 3NO Contact Configuration, 1 NO + 1 NC Auxiliary Contacts, 10 A Contact, Power Factor: 5.5 kW 220 to 230 V AC 50/60 Hz AC-3 ,11 kW 380 to 400 V AC 50/60 Hz AC-3 ,11 kW 415 to 440 V AC 50/60 Hz AC-3 ,15 kW 500 V AC 50/60 Hz AC-3 ,15 kW 660 to 690 V AC 50/60 Hz AC-3 ,5.5 kW 400 V AC 50/6
Brand: Schneider Electric
Part Number: LC1D25SD
Schneider Electric LC1D25SD, Contactor, LC1D Series, 72 V DC Coil, 25 to 40 A Maximum Load Current, 230/240 VAC,115 VAC,230/240 VAC,460/480 VAC,575/600 VAC,200/208 VAC Coil, 3 Pole, 400 Hz Frequency, 3.2 W Wattage, 3NO Contact Configuration, 1 NO + 1 NC Auxiliary Contacts, 10 A Contact, Power Factor: 5.5 kW 220 to 230 V AC 50/60 Hz AC-3 ,11 kW 380 to 400 V AC 50/60 Hz AC-3 ,11 kW 415 to 440 V AC 50/60 Hz AC-3 ,15 kW 500 V AC 50/60 Hz AC-3 ,15 kW 660 to 690 V AC 50/60 Hz AC-3 ,5.5 kW 400 V AC 50/
Additional Description: SQD -LC1D25SD (N) TeSys contactor 3P AC3 25A 72VDC coil NON-CANCELABLE, NON-RETURNABLE
Catalog Description: IEC contactor, TeSys Deca, nonreversing, 25A, 15HP at 480VAC, up to 100kA SCCR, 3 phase, 3 NO, 72VDC coil, open style
LC1D25SD Application
Motor control,Resistive loadLC1D25SD Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
LC1D25SD Standards
GL|GOST|CSA|CCC|DNV|LROS (Lloyds register of shipping)RINA|UL Listed|Certified|BV|GL|GOST|CSA|CCC|DNV|LROS (Lloyds register of shipping) RINA|UL|Certified|BV|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov|CSA|C22.2 No 14EN 60947-4-1EN 60947-5-1IEC 60947-4-1IEC 60947-5-1UL|Certified|508SKU #2395165Part Number #LC1D25SDUNSPSC39121529UPC03389110540673
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

