Part Number # LC1D25UD
SKU # 2218944
LC1D25UD
Schneider Electric LC1D25UD Iec Contactor
Part Number # LC1D25UD
SKU # 2218944
Schneider Electric LC1D25UD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D25UD |
| SKU #: | 2218944 |
| Coil Power Rating: | 20 hp at 575/600 VAC |
| Coil Voltage: | 250 V DC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Dimensions: | 85 mm H x 45 mm W x 101 mm D |
| Enclosure Type: | Open |
| Frequency Rating: | 25 to 400 Hz |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO-1NC |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -5 to 60 deg C |
| Series: | TeSys� D LC1D |
| Type: | Non-Reversing |
| Mounting type: | Plate/Rail |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901670438 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LC1D25UD Iec Contactor
Brand: Schneider Electric
Part Number: LC1D25UD
Schneider Electric Square D IEC Contactor, Non-Reversing, Series: TeSys D LC1D, 250 VDC Coil, 25/40 A Maximum Load Current, 20 hp at 575/600 VAC Coil, 3 Pole, 25 to 400 Hz Frequency, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60 deg C Operating, Plate/Rail Mounting, 85 mm H x 45 mm W x 101 mm D Dimensions
Additional Description: SQD -LC1D25UD (N) TeSys contactor 3P AC3 25A 250VDC coil NON-CANCELABLE, NON-RETURNABLE
Catalog Description: IEC contactor, TeSys Deca, nonreversing, 25A, 15HP at 480VAC, up to 100kA SCCR, 3 phase, 3 NO, 250VDC coil, open style
LC1D25UD Application
Industry, Infrastructure, Building, Resistive Load and Motor Control ApplicationsLC1D25UD Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/embed/ZspiS_-OK5U
LC1D25UD Standards
RoHS Compliant|WEEE Compliant|REACH Compliant|Green Premium|CSA C22.2 No. 14|EN 60947-4-1|EN 60947-5-1|IEC 60947-4-1|IEC 60947-5-1|UL 508|GoST-R Certified|RINA Certified|BV Certified|CCC Certified|DNV Certified|GL Certified|Lloyds Register Certified|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2218944Part Number #LC1D25UDUNSPSC39121529UPC00785901670438
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

