Part Number # LC1D326FD
SKU # 2395175
LC1D326FD
Schneider Electric LC1D326FD, Contactor, LC1D Series, 110 VDC Coil, 32 to 50 A Maximum Load Current, 115 VAC,230/240 VAC,200/208 VAC,230/240 VAC,460/480 VAC,575/600 VAC Coil, 3 Pole, 400 Hz Frequency, 2 W Wattage, 3NO Contact Configuration, 1 NO + 1 NC Auxiliary Contacts, Power Factor: 7.5 kW 220 to 230 V AC 50/60 Hz AC-3 ,15 kW 380 to 400 V AC 50/60 Hz AC-3 ,15 kW 415 to 440 V AC 50/60 Hz AC-3 ,18.5 kW 500 V AC 50/60 Hz AC-3 ,18.5 kW 660 to 690 V AC 50/60 Hz AC-3 ,7.5 kW 400 V AC 50/60 Hz AC-4
Part Number # LC1D326FD
SKU # 2395175
$272.51 / Each
Schneider Electric LC1D326FD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D326FD |
| SKU #: | 2395175 |
| Coil Power Rating: | 115 VAC,230/240 VAC,200/208 VAC,230/240 VAC,460/480 VAC,575/600 VAC |
| Coil Voltage: | 110 V DC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Dimensions: | 3.35 in H x 1.77 in W x 3.98 in D |
| Frequency Rating: | 400 Hz |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1 NO + 1 NC |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles |
| Operating Temperature: | -40 to 140 deg F |
| Series: | LC1D Series |
| Size: | 3.35 in H x 1.77 in W x 3.98 in D |
| Terminal Type: | Lugs-Ring |
| Type: | Contactor |
| Wattage: | 2 W |
| Connection type: | Lugs-Ring |
| Mounting type: | Front/Plate Rail |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 03389110808001 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$272.51 / Each
Quantity:
- Schneider Electric LC1D326FD, Contactor, LC1D Series, 110 V DC Coil, 32 to 50 A Maximum Load Current, 115 VAC,230/240 VAC,200/208 VAC,230/240 VAC,460/480 VAC,575/600 VAC Coil, 3 Pole, 400 Hz Frequency, 2 W Wattage, 3NO Contact Configuration, 1 NO + 1 NC Auxiliary Contacts, Power Factor: 7.5 kW 220 to 230 V AC 50/60 Hz AC-3 ,15 kW 380 to 400 V AC 50/60 Hz AC-3 ,15 kW 415 to 440 V AC 50/60 Hz AC-3 ,18.5 kW 500 V AC 50/60 Hz AC-3 ,18.5 kW 660 to 690 V AC 50/60 Hz AC-3 ,7.5 kW 400 V AC 50/60 Hz AC-4 ,7.5 kW 220 to 230 V AC 50/60 Hz AC-3e ,15 kW 380 to 400 V AC 50/60 Hz AC-3e ,15 kW 415 to 440 V AC 50/60 Hz AC-3e ,18.5 kW 500 V AC 50/60 Hz AC-3e ,18.5 kW 660 to 690 V AC 50/60 Hz AC-3e , lugs-ring Connection, 3.35 in H x 1.77 in W x 3.98 in D Size, Lugs-Ring Terminal, IP20 Enclosure, 3600 cycles Operating Cycles, -40 to 140 deg F Operating, Front/Plate Rail Mounting, 3.35 in H x 1.77 in W x 3.98 in D Dimensions
LC1D326FD Application
Resistive load,Motor controlLC1D326FD Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
LC1D326FD Standards
UL|Certified|GL|BV|CCC|DNV|CSA|RINA|GOST|LROS (Lloyds register of shipping)|UL Listed|Certified|GL|BV|CCC|DNV|CSA|RINA|GOST|LROS (Lloyds register of shipping)|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov|CSA|C22.2 No 14EN 60947-4-1EN 60947-5-1IEC 60947-4-1IEC 60947-5-1UL|Certified|508SKU #2395175Part Number #LC1D326FDUNSPSC39121529UPC03389110808001
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

