Part Number # LC1D32BD
SKU # 362635
LC1D32BD
Schneider Electric LC1D32BD Tesys Iec Contactor
Part Number # LC1D32BD
SKU # 362635
$256.79 / Each
Schneider Electric LC1D32BD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D32BD |
| SKU #: | 362635 |
| Coil Power Rating: | 5.4 W |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 10/60 A at 600 V AC, 50/60 A at 600 V AC |
| Dimensions: | 45 mm W x 101 mm D x 85 mm H |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO-1NC |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -5 to 60/-40 to 70 deg C |
| Series: | LC1D |
| Size: | 101/45/85 mm |
| Type: | Direct On-Line Standard |
| Wattage: | 2/5 W |
| Country of origin: | US |
| Mounting type: | Rail/Surface |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901207313 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$256.79 / Each
Quantity:
- Schneider Electric, LC1D32BD, IEC Contactor, Direct On-Line Standard, Series: LC1D, 690 V AC, 24/300 V DC Coil, 32/50 A Maximum Load Current, 5.4 W Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 2/5 W Wattage, Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 10/60 A at 600 VAC, 50/60 A at 600 VAC Contact, Screw Clamp Connection, 101/45/85 mm Size, IP2X Enclosure, 3600 cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60/-40 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 45 mm W x 101 mm D x 85 mm H Dimensions
LC1D32BD Application
Motor Control and Resistive Load ApplicationsLC1D32BD Includes
Protective CoverLC1D32BD Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
LC1D32BD Standards
CCC Certified|CE Certified|CSA 3211 04|CSA C22.2 No 14|CSA Certified|CSA File No. LR43364|EN 60947-4-1/60947-5-1|GOST|IEC 60529|IEC 60647-4 Rated|IEC 60695-2-1|IEC 60947-4-1/60947-5-1|NLDX|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RINA|RoHS Compliant|UL 508|UL 94 Flammability|UL File No. E164862|UL ListedLC1D32BD Warranty
18 monthsSKU #362635Part Number #LC1D32BDUNSPSC39121529UPC00785901207313
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

