Part Number # LC1D32BL
SKU # 618370
LC1D32BL
Schneider Electric LC1D32BL Tesys D Iec Contactor
Part Number # LC1D32BL
SKU # 618370
Schneider Electric LC1D32BL Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D32BL |
| SKU #: | 618370 |
| Coil Power Rating: | 2.4 W |
| Coil Voltage: | 24/690 V AC, 300 V DC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 10/60 A at 575 V AC, 50/60 A at 575 V AC |
| Dimensions: | 45 mm W x 101 mm D x 85 mm H |
| Enclosure Type: | Open |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO-1NC |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -5 to 60/-40 to 70 deg C |
| Series: | LC1D |
| Size: | 101/45/85 mm |
| Type: | Direct On-Line |
| Wattage: | 2/5 W |
| Mounting type: | Rail/Surface |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901549512 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LC1D32BL Tesys D Iec Contactor
Brand: Schneider Electric
Part Number: LC1D32BL
Schneider Electric Square D TeSys D IEC Contactor, Direct On-Line, Series: LC1D, 24/690 VAC, 300 VDC Coil, 32/50 A Maximum Load Current, 2.4 W Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 2/5 W Wattage, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 10/60 A at 575 VAC, 50/60 A at 575 VAC Contact, Screw Clamp Connection, 101/45/85 mm Size, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60/-40 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 45 mm W x 101 mm D x 85 mm H Dim
Additional Description: SQD -LC1D32BL TeSys 3P CTR 32A AC3 15KW 1NO1NC24VDC LC +OPTIONS
Catalog Description: IEC contactor, TeSys Deca, nonreversing, 32A, 20HP at 480VAC, up to 100kA SCCR, 3 phase, 3 NO, low consumption 24VDC coil
LC1D32BL Application
For motor control and resistive loadsLC1D32BL Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/embed/e8UrRZljFg0
LC1D32BL Standards
BV/GL//RINA Certified|CCC Certified|CE Certified|CSA C22.2 File No. 14 File No. LR43364 Class 3211 04|DNV/GOST Approved|ECCN EAR99|EN 60947-4-1/60947-5-1|IEC 60647-4/60947-4-1/60947-5-1|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RoHS Compliant|UL File No. E164862 NLDX/508SKU #618370Part Number #LC1D32BLUNSPSC39121529UPC00785901549512
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

