Part Number # LC1D32P7
SKU # 2242290
LC1D32P7
Schneider Electric LC1D32P7 Tesys D Iec Contactor
Part Number # LC1D32P7
SKU # 2242290
$218.35 / Each
Schneider Electric LC1D32P7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D32P7 |
| SKU #: | 2242290 |
| Coil Power Rating: | 7.5/7.7 VA |
| Coil Voltage: | 230/690 V AC, 300 V DC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 10/60 A at 600 V AC, 50/60 A at 600 V AC |
| Dimensions: | 45 mm W x 92 mm D x 85 mm H |
| Enclosure Type: | Open |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO-1NC |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -5 to 60/-40 to 70 deg C |
| Series: | LC1D |
| Size: | 45/85/92 mm |
| Type: | Direct On-Line |
| Wattage: | 2/5 W |
| Mounting type: | Rail/Surface |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901296614 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$218.35 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D TeSys D IEC Contactor, Direct On-Line, Series: LC1D, 230/690 V AC, 300 V DC Coil, 32/50 A Maximum Load Current, 7.5/7.7 VA Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 2/5 W Wattage, Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 10/60 A at 600 VAC, 50/60 A at 600 VAC Contact, Screw Clamp Connection, 45/85/92 mm Size, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60/-40 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 45 mm W x 92 mm D x 85 mm H Dimensions
LC1D32P7 Application
Industry, Infrastructure, Building, Resistive Load and Motor Control ApplicationsLC1D32P7 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/embed/vlEODblcQoo
LC1D32P7 Standards
BV Certified|CCC Certified|CSA C22.2 No. 14|DNV Certified|ECCN: EAR99|EN 60947-4-1|EN 60947-5-1|GL Certified|GoST-R Certified|Green Premium|IEC 60947-4-1|IEC 60947-5-1|Lloyds Register Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65warnings.ca.gov|REACH Compliant|RINA Certified|RoHS Compliant|UL 508|WEEE CompliantSKU #2242290Part Number #LC1D32P7UNSPSC39121529UPC00785901296614
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

