Part Number # LC1D40AQ7
SKU # 2395189
Brand: Schneider Electric
LC1D40AQ7
Schneider Electric LC1D40AQ7, Contactor, LC1D Series, 380 VAC Coil, 40 to 60 A Maximum Load Current, 230/240 VAC,230/240 VAC,575/600 VAC,200/208 VAC,115 VAC,460/480 VAC Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 2.4 W Wattage, 1 NO + 1 NC/3 NO Contact Configuration, 1 NO + 1 NC Auxiliary Contacts, Power Factor: 18.5 kW 380 to 400 V AC 50/60 Hz AC-3 ,11 kW 220 to 230 V AC 50/60 Hz AC-3 ,22 kW 415 to 440 V AC 50/60 Hz AC-3 ,22 kW 500 V AC 50/60 Hz AC-3 ,30 kW 660 to 690 V AC 50/60 Hz AC-3 ,9 kW 400 V AC 50
Part Number # LC1D40AQ7
SKU # 2395189
$287.25 / Each
Schneider Electric LC1D40AQ7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D40AQ7 |
| SKU #: | 2395189 |
| Coil Power Rating: | 230/240 VAC,230/240 VAC,575/600 VAC,200/208 VAC,115 VAC,460/480 VAC |
| Coil Voltage: | 380 V AC |
| Contact Configuration: | 1NO-1NC/3NO |
| Dimensions: | 4.80 in H x 2.17 in W x 4.72 in D |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1 NO + 1 NC |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles |
| Operating Temperature: | -40 to 140 deg F |
| Series: | LC1D Series |
| Size: | 4.80 in H x 2.17 in W x 4.72 in D |
| Type: | Contactor |
| Wattage: | 2.4 W |
| Mounting type: | Rail/Plate |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 03389119408424 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$287.25 / Each
Quantity:
- Schneider Electric LC1D40AQ7, Contactor, LC1D Series, 380 V AC Coil, 40 to 60 A Maximum Load Current, 230/240 VAC,230/240 VAC,575/600 VAC,200/208 VAC,115 VAC,460/480 VAC Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 2.4 W Wattage, 1 NO + 1 NC/3 NO Contact Configuration, 1 NO + 1 NC Auxiliary Contacts, Power Factor: 18.5 kW 380 to 400 V AC 50/60 Hz AC-3 ,11 kW 220 to 230 V AC 50/60 Hz AC-3 ,22 kW 415 to 440 V AC 50/60 Hz AC-3 ,22 kW 500 V AC 50/60 Hz AC-3 ,30 kW 660 to 690 V AC 50/60 Hz AC-3 ,9 kW 400 V AC 50/60 Hz AC-4 ,18.5 kW 380 to 400 V AC 50/60 Hz AC-3e ,11 kW 220 to 230 V AC 50/60 Hz AC-3e ,22 kW 415 to 440 V AC 50/60 Hz AC-3e ,22 kW 500 V AC 50/60 Hz AC-3e ,30 kW 660 to 690 V AC 50/60 Hz AC-3e , Screw clamp Connection, 4.80 in H x 2.17 in W x 4.72 in D Size, 3600 cycles Operating Cycles, -40 to 140 deg F Operating, Rail/Plate Mounting, 4.80 in H x 2.17 in W x 4.72 in D Dimensions
LC1D40AQ7 Application
Resistive load,Motor controlLC1D40AQ7 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
LC1D40AQ7 Standards
CCC GOST UL CSA|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov|CCC|GOST|UL Listed|CSA|CSA C22.2 No 14EN 60947-4-1EN 60947-5-1IEC 60947-4-1IEC 60947-5-1UL 508SKU #2395189Part Number #LC1D40AQ7UNSPSC39121529UPC03389119408424
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

