Part Number # LC1D50AG7
SKU # 2176203
LC1D50AG7
Schneider Electric LC1D50AG7 Everlink Tesys D Iec Contactor
Part Number # LC1D50AG7
SKU # 2176203
Schneider Electric LC1D50AG7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D50AG7 |
| SKU #: | 2176203 |
| Coil Power Rating: | 13/16 VA |
| Coil Voltage: | 120/690 V DC, 300 V DC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 10/60 A at 440 V AC, 60 to 80 A at 440 V AC |
| Dimensions: | 55 mm W x 120 mm D x 122 mm H |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO-1NC |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -5 to 60/-40 to 70 deg C |
| Series: | LC1D |
| Size: | 120/122/55 mm |
| Type: | D-Line Standard |
| Wattage: | 9.6/3.7 W |
| Mounting type: | Rail/Surface |
| Power factor: | 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901934622 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LC1D50AG7 Everlink Tesys D Iec Contactor
Brand: Schneider Electric
Part Number: LC1D50AG7
Schneider Electric EverLink Square D TeSys D IEC Contactor, D-Line Standard, Series: LC1D, 120/690 VDC, 300 VDC Coil, 50/80 A Maximum Load Current, 13/16 VA Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 9.6/3.7 W Wattage, Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 10/60 A at 440 VAC, 60 to 80 A at 440 VAC Contact, Screw Clamp Connection, 120/122/55 mm Size, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, 3600 cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60/-40 to 70 deg C Operating, Rail/Surfa
Additional Description: SQD -LC1D50AG7 TeSys 3P EVLK CTR 50A 22KW AC3 120VAC 50AIEC3
Catalog Description: Contactor, TeSys Deca, 3P(3 NO), AC-3/AC-3e, <=400V, 50A, 120V AC 60Hz coil, screw clamp terminals
LC1D50AG7 Application
Motor Control and Resistive Load ApplicationsLC1D50AG7 Includes
Protective CoverLC1D50AG7 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
LC1D50AG7 Standards
CCC Certified|CE Certified|CSA 3211 04|CSA C22.2 No 14|CSA Certified|CSA File No. LR43364|EN 60947-4-1/60947-5-1|GOST|IEC 60529|IEC 60647-4 Rated|IEC 60695-2-1|IEC 60947-4-1/60947-5-1|NLDX|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RINA|RoHS Compliant|UL 508|UL 94 Flammability|UL File No. E164862|UL ListedLC1D50AG7 Warranty
18 monthsSKU #2176203Part Number #LC1D50AG7UNSPSC39121529UPC00785901934622
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

