Part Number # LC1D50AM7
SKU # 2182105
LC1D50AM7
Schneider Electric LC1D50AM7 Everlink Tesys D Iec Contactor
Part Number # LC1D50AM7
SKU # 2182105
Schneider Electric LC1D50AM7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D50AM7 |
| SKU #: | 2182105 |
| Coil Power Rating: | 13/16 VA |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 10/60 A at 440 V AC, 60 to 80 A at 440 V AC |
| Dimensions: | 55 mm W x 120 mm D x 122 mm H |
| Enclosure Type: | Open |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO-1NC |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -5 to 60/-40 to 70 deg C |
| Series: | LC1D |
| Size: | 120/122/55 mm |
| Type: | Direct On-Line |
| Wattage: | 9.6/3.7 W |
| Mounting type: | Rail/Surface |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901565246 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LC1D50AM7 Everlink Tesys D Iec Contactor
Brand: Schneider Electric
Part Number: LC1D50AM7
Schneider Electric EverLink Square D TeSys D IEC Contactor, Direct On-Line, Series: LC1D, 220/690 VAC, 300 VDC Coil, 50/80 A Maximum Load Current, 13/16 VA Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 9.6/3.7 W Wattage, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 10/60 A at 440 VAC, 60 to 80 A at 440 VAC Contact, Screw Clamp Connection, 120/122/55 mm Size, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60/-40 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 55 mm W x 1
Additional Description: SQD -LC1D50AM7 TeSys 3P EVLK CTR 50A 22KW AC3 220VAC 50A IEC
Catalog Description: IEC contactor, TeSys Deca, nonreversing, 50A, 40HP at 480VAC, up to 100kA SCCR, 3 phase, 3 NO, 220VAC 50/60Hz coil, open
LC1D50AM7 Application
For motor control and resistive loadsLC1D50AM7 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/embed/ZspiS_-OK5U
LC1D50AM7 Standards
BV/GL/LROS/DINA Certified|CCC Certified|CE Certified|CSA C22.2 File No. 14 File No. LR43364 Class 3211 04|DNV Approved|ECCN EAR99|EN/IEC 60647-4/60947-5-1|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RINA|RoHS Compliant|UL File No. E164862 NLDX/508SKU #2182105Part Number #LC1D50AM7UNSPSC39121529UPC00785901565246
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

