Part Number # LC1D50BD
SKU # 357009
LC1D50BD
Schneider Electric LC1D50BD Tesys D Iec Contactor
Part Number # LC1D50BD
SKU # 357009
$422.49 / Each
Schneider Electric LC1D50BD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D50BD |
| SKU #: | 357009 |
| Coil Power Rating: | 7.4 W |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 50 A at 600 V AC |
| Dimensions: | 127 mm H x 85 mm W x 176 mm D |
| Enclosure Type: | Open |
| Number of Auxiliary Contacts: | 2 |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -5 to 60 deg C |
| Series: | TeSys� D LC1D |
| Size: | 6.93 |
| Type: | Contactor |
| Wattage: | 14 W |
| Mounting type: | Plate/Rail/Surface |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901420811 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$422.49 / Each
Quantity:
- Schneider Electric, LC1D50BD, Contactor, Series: TeSys D LC1D, 24 VDC Coil, 50/80 A Maximum Load Current, 7.4 W Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 14 W Wattage, 3NO Contact Configuration, 2 Auxiliary Contacts, 50 A at 600 V AC Contact, 6.93 Size, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60 deg C Operating, Plate/Rail/Surface Mounting, 127 mm H x 85 mm W x 176 mm D Dimensions
LC1D50BD Application
For motor control and resistive loadsLC1D50BD Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
LC1D50BD Standards
RoHS Compliant|CSA C22.2 File No. 14 LR43364 Class 3211 04|EN/IEC 60647-4-1/60947-5-1|IEC 60695-2-1|UL File No. E164862 NLDX|UL 508|CCC Certified|CE Certified|DNV Approved|Bureau Veritas Approved|GL Approved|Lloyds Registed|GOST Certified|RINA Certified|VDE 0106|UL 94 V-1 Flammability Rating|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #357009Part Number #LC1D50BDUNSPSC39121529UPC00785901420811
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

