Part Number # LC1D50F7
SKU # 363197
LC1D50F7
Schneider Electric LC1D50F7 Iec Contactor
Part Number # LC1D50F7
SKU # 363197
$406.59 / Each
Schneider Electric LC1D50F7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D50F7 |
| SKU #: | 363197 |
| Coil Power Rating: | 13/15 VA |
| Coil Voltage: | 110 V AC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Dimensions: | 127 mm H x 75 mm W x 119 mm D |
| Enclosure Type: | Open |
| Number of Auxiliary Contacts: | 2 |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -5 to 60 deg C |
| Series: | TeSys� D LC1D |
| Size: | 4.69 |
| Type: | Contactor |
| Wattage: | 3.7/3 to 9.6 W |
| Mounting type: | Plate/Rail |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901421399 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$406.59 / Each
Quantity:
- Schneider Electric, LC1D50F7, Contactor, Series: TeSys D LC1D, 110 V AC Coil, 50/80 A Maximum Load Current, 13/15 VA Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 3.7/3 to 9.6 W Wattage, Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 2 Auxiliary Contacts, 4.69 Size, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60 deg C Operating, Plate/Rail Mounting, 127 mm H x 75 mm W x 119 mm D Dimensions
LC1D50F7 Application
Industry, Infrastructure, Building, Resistive Load and Motor Control ApplicationsLC1D50F7 Item Features
- Designed to meet needs of demanding applications
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
LC1D50F7 Standards
RoHS Compliant|WEEE Compliant|REACH Compliant|Green Premium|CSA C22.2 File No. 14|EN 60947-4-1|EN 60947-5-1|IEC 60947-4-1|IEC 60947-5-1|UL 508|GOST-R Certified|RINA Certified|IEC 60695-2|Bureau Veritas Approved|CCC Certified|DNV Certified|GL Approved|Lloyds Register|IEC 60529|UL 94 V-1 Flammability Rating|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #363197Part Number #LC1D50F7UNSPSC39121529UPC00785901421399
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

