Part Number # LC1D65AT7
SKU # 2237515
LC1D65AT7
Schneider Electric LC1D65AT7 Tesys D Iec Contactor
Part Number # LC1D65AT7
SKU # 2237515
$391.04 / Each
Schneider Electric LC1D65AT7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D65AT7 |
| SKU #: | 2237515 |
| Coil Power Rating: | 13/15 VA |
| Coil Voltage: | 480/690 V AC, 300 V DC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Dimensions: | 55 mm W x 120 mm D x 122 mm H |
| Enclosure Type: | Open |
| Frequency Rating: | 25/400 Hz |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1 NO-1 NC |
| Number of Poles: | 3 |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -4 to 70 deg C |
| Series: | LC1D |
| Terminal Type: | Screw Clamp |
| Wattage: | 1 to 6.3/9.6 W |
| Connection type: | Screw Clamp |
| Country of origin: | ID |
| Mounting type: | Rail/Surface |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901565666 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$391.04 / Each
Quantity:
- Schneider Electric TeSys D IEC Contactor, Series: LC1D, 480/690 V AC, 300 V DC Coil, 65/80 A Maximum Load Current, 13/15 VA Coil, 3 Pole, 25/400 Hz Frequency, 1 to 6.3/9.6 W Wattage, Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1 NO-1 NC Auxiliary Contacts, Screw Clamp Connection, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -4 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 55 mm W x 120 mm D x 122 mm H Dimensions
LC1D65AT7 Application
Industry, Infrastructure, Building, Resistive Load and Motor Control ApplicationLC1D65AT7 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/embed/e8UrRZljFg0
LC1D65AT7 Standards
Bureau Veritas Approved|CCC Certified|CSA C22.2 File No. 14|DNV Certified|ECCN: EAR99|EN 60947-4-1/60947-5-1|Green Premium|GOST-R Certified|GL Approved|IEC 60947-4-1/60947-5-1/60695-2/60529|Lloyds Register|RoHS Compliant|RINA Certified|REACH Compliant|UL 508|UL 94 V-1 Flammability Rating|WEEE Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2237515Part Number #LC1D65AT7UNSPSC39121529UPC00785901565666
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

