Part Number # LC1D65E7
SKU # 2242311
LC1D65E7
Schneider Electric LC1D65E7 LC1D Non-Reversing Contactor
Part Number # LC1D65E7
SKU # 2242311
$557.18 / Each
Schneider Electric LC1D65E7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D65E7 |
| SKU #: | 2242311 |
| Coil Power Rating: | 50 hp at 575/600 VAC |
| Coil Voltage: | 48/690 V AC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Dimensions: | 127 mm H x 75 mm W x 119 mm D |
| Enclosure Type: | Open |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz, 25 to 400 Hz |
| Number of Auxiliary Contacts: | 2 |
| Number of Poles: | 3 |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -5 to 60 deg C |
| Series: | LC1D |
| Size: | 4.69 |
| Terminal Type: | Screw Clamp |
| Type: | Non-Reversing |
| Wattage: | 4.2/6.4 |
| Country of origin: | CZ |
| Mounting type: | Rail/Surface |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901908548 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$557.18 / Each
Quantity:
- Schneider Electric, LC1D65E7, Contactor, Non-Reversing, Series: LC1D, 48/690 V AC Coil, 65/80 A Maximum Load Current, 50 hp at 575/600 VAC Coil, 3 Pole, 50/60 Hz, 25 to 400 Hz Frequency, 4.2/6.4 Wattage, 3NO Contact Configuration, 2 Auxiliary Contacts, 4.69 Size, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 127 mm H x 75 mm W x 119 mm D Dimensions
LC1D65E7 Specifications
- Designed to control and provide overload protection to motors rated up to 100 hp at 480 VAC or 125 hp at 600 VAC, TeSys™ D meets your needs for a majority of motor starter applications
- 48 VAC at 50/60 Hz, power circuit, 690 VAC at 25 to 400 Hz
- 5 hp at 115 VAC 60 Hz 1-phase, 10 hp at 230/240 VAC 60 Hz 1-phase, 20 hp at 200/208 VAC 60 Hz 3-phase, 20 hp at 230/240 VAC 60 Hz 3-phase, 40 hp at 460/480 VAC 60 Hz 3-phase, 50 hp at 575/600 VAC 60 Hz 3-phase, without built-in bi-directional peak limiting diode suppressor
- New TeSys™ D green increase TeSys™ D range with a new electronic coil with up to 80% less consumption than TeSys™ D standard AC or DC coil
- TeSys™ D green contactor simplify your maintenance services with 90% less references needed
- TeSys™ D green contactor associated with TeSys™ LR9D electronic overload relay reduces heat generation and energy consumption up to 50%
- High fault short circuit current ratings provide the flexibility to select any component, as long as it meets or exceeds the desired SCCR
- All contactors include built-in auxiliary contacts
- All screw connections have IP20 finger safe terminals with both North American and international terminal markings
- Designed for perfect integration in control systems
- Can be used to create motor starters for any type of application
LC1D65E7 Application
Industries, Infrastructure, Building, Resistive Load and Motor Control ApplicationsLC1D65E7 Item Features
- Designed to meet needs of demanding applications
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
LC1D65E7 Standards
WEEE Compliant|REACH Compliant|Green Premium|DNV Certified|IEC 60947-4-1|IEC 60947-5-1|UL 508|GoST-R Certified|RINA Certified|Lloyds Register Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65warnings.ca.gov|EN 60947-5-1 IEC 60947-4-1 IEC 60947-5-1 EN 60947-4-1 CSA C22.2 No 14 UL 508|LROS (Lloyds register of shipping)BV|GL|CSA Certified|UL ListedSKU #2242311Part Number #LC1D65E7UNSPSC39121529UPC00785901908548
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

