Part Number # LC1D80G7
SKU # 833680
Brand: Schneider Electric
LC1D80G7
Schneider Electric LC1D80G7 Tesys Iec Contactor
Part Number # LC1D80G7
SKU # 833680
$497.30 / Each
Schneider Electric LC1D80G7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D80G7 |
| SKU #: | 833680 |
| Coil Power Rating: | 26 VA |
| Coil Voltage: | 120/690 V AC, 300 V DC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 10/60 A at 600 V AC, 60/125 A at 600 V AC |
| Dimensions: | 85 mm W x 130 mm D x 127 mm H |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO-1NC |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -5 to 60/-40 to 70 deg C |
| Series: | LC1D |
| Size: | 127/130/85 mm |
| Type: | D-Line Standard |
| Wattage: | 5.1/12.5 W |
| Mounting type: | Rail/Surface |
| Power factor: | 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901440864 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$497.30 / Each
Quantity:
- Schneider Electric, LC1D80G7, IEC Contactor, D-Line Standard, Series: LC1D, 120/690 V AC, 300 V DC Coil, 80/125 A Maximum Load Current, 26 VA Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 5.1/12.5 W Wattage, Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 10/60 A at 600 VAC, 60/125 A at 600 VAC Contact, Power Factor: 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In, Screw Clamp Connection, 127/130/85 mm Size, IP2X Enclosure, 3600 cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60/-40 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 85 mm W x 130 mm D x 127 mm H Dimensions
LC1D80G7 Application
Motor Control and Resistive Load ApplicationsLC1D80G7 Item Features
- Long durability with high operating rate
- Reliable performance under high environment
- Easy installation and maintenance with compact design
- Multiple and flexible mounting methods depending on exact need
LC1D80G7 Standards
CCC Certified|CE Certified|CSA 3211 04|CSA C22.2 No 14|CSA Certified|CSA File No. LR43364|EN 60947-4-1/60947-5-1|GOST|IEC 60529|IEC 60647-4 Rated|IEC 60695-2-1|IEC 60947-4-1/60947-5-1|NLDX|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RINA|RoHS Compliant|UL 508|UL 94 Flammability|UL File No. E164862|UL ListedSKU #833680Part Number #LC1D80G7UNSPSC39121529UPC00785901440864
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

