Part Number # LC1DT40BD
SKU # 935013
LC1DT40BD
Schneider Electric LC1DT40BD Tesys D Iec Contactor
Part Number # LC1DT40BD
SKU # 935013
Schneider Electric LC1DT40BD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1DT40BD |
| SKU #: | 935013 |
| Coil Power Rating: | 5.4 W |
| Coil Voltage: | 690 V AC, 24/300 V DC |
| Contact Rating: | 10/60 A at 600 V AC, 40/60 at 600 V AC |
| Dimensions: | 45 mm W x 107 mm D x 91 mm H |
| Frequency Rating: | 25 to 400 Hz |
| Size: | 107/45/91 mm |
| Type: | D-Line |
| Wattage: | 3.2 W |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901610564 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LC1DT40BD Tesys D Iec Contactor
Brand: Schneider Electric
Part Number: LC1DT40BD
Schneider Electric Square D TeSys D IEC Contactor, D-Line, Series: LC1D, 690 VAC, 24/300 VDC Coil, 40 A Maximum Load Current, 5.4 W Coil, 4 Pole, 25 to 400 Hz Frequency, 3.2 W Wattage, 4NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 10/60 A at 600 VAC, 40/60 at 600 VAC Contact, Screw Clamp Connection, 107/45/91 mm Size, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60/-40 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 45 mm W x 107 mm D x 91 mm H Dimensions
Additional Description: SQD -LC1DT40BD TeSys 4P CONTACTOR 40A AC-1 24VDC COIL OPTIONS
Catalog Description: IEC contactor, TeSys Deca, nonreversing, 40A resistive, 4 pole, 4 NO, 24VDC coil, open style
LC1DT40BD Application
Resistive Load ApplicationsLC1DT40BD Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/embed/COFeQr6wcKc
LC1DT40BD Standards
BV/GL//RINA Certified|CCC Certified|CE Certified|CSA C22.2 File No. 14 File No. LR43364 Class 3211 04|DNV/GOST Approved|ECCN EAR99|EN 60947-4-1/60947-5-1|IEC 60647-4/60947-4-1/60947-5-1|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RoHS Compliant|UL File No. E164862 NLDX/508SKU #935013Part Number #LC1DT40BDUNSPSC39121529UPC00785901610564
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

