Part Number # LC1K0910V7
SKU # 2395245
Brand: Schneider Electric
LC1K0910V7
Schneider Electric LC1K0910V7, Contactor, TeSys, 400 VAC Coil, 9 to 20 A Maximum Load Current, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 3NO Contact Configuration, 1 NO Auxiliary Contacts, 20 A Contact, Power Factor: 4 , 3600 cycles Operating Cycles, 3600 cycles Operating
Part Number # LC1K0910V7
SKU # 2395245
$82.51 / Each
Schneider Electric LC1K0910V7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1K0910V7 |
| SKU #: | 2395245 |
| Coil Voltage: | 400 V AC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 20 A |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1 NO |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles |
| Operating Temperature: | 3600 cycles |
| Series: | TeSys |
| Type: | Contactor |
| Power factor: | 4 kW |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 03389110490350 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$82.51 / Each
Quantity:
- Schneider Electric LC1K0910V7, Contactor, TeSys, 400 V AC Coil, 9 to 20 A Maximum Load Current, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 3NO Contact Configuration, 1 NO Auxiliary Contacts, 20 A Contact, Power Factor: 4 , 3600 cycles Operating Cycles, 3600 cycles Operating
LC1K0910V7 Application
For non-inductive load control applications up to 20A/690V AC-1, For motor control applications up to 9A/690V AC-3, For operating rates until 600 cycles/hour and environments until 50LC1K0910V7 Item Features
- TeSys K is a compact contactor range with a wide variety of coil voltage and terminal connection options
- One of the smallest contactor offerings in the market
- Widely used for industry, infrastructure and building applications
- Designed for simple control systems
LC1K0910V7 Standards
UL Certified|RoHS Compliant|REACh Compliant|ULCSA|CSA Certified|EAC Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov|CCC Certified|IEC CertifiedSKU #2395245Part Number #LC1K0910V7UNSPSC39121529UPC03389110490350
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

