Part Number # LC1K1201P7
SKU # 2368927
LC1K1201P7
Schneider Electric LC1K1201P7 Contactor
Part Number # LC1K1201P7
SKU # 2368927
Schneider Electric LC1K1201P7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1K1201P7 |
| SKU #: | 2368927 |
| Coil Voltage: | 230 V AC |
| Dimensions: | 2.28 in H x 1.77 in W x 2.24 in D |
| Enclosure Type: | IP20/IP2X |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1 NC |
| Operating Temperature: | -58 to 176 deg F |
| Series: | LC1K Series |
| Size: | 2.28 in H x 1.77 in W x 2.24 in D |
| Type: | Contactor |
| Power factor: | 5.5 kW |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 03389110856958 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LC1K1201P7 Contactor
Brand: Schneider Electric
Part Number: LC1K1201P7
Schneider Electric LC1K1201P7, Contactor, LC1K Series, 230 VAC Coil, 12 to 20 A Maximum Load Current, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 3NO Contact Configuration, 1 NC Auxiliary Contacts, 20 A Contact, Power Factor: 5.5 , Screw clamp Connection, 2.28 in H x 1.77 in W x 2.24 in D Size, Screw Clamp Terminal, IP20/IP2X Enclosure, 3600 cycles Operating Cycles, -58 to 176 deg F Operating, Front/Plate Rail Mounting, 2.28 in H x 1.77 in W x 2.24 in D Dimensions
Additional Description: SQD -LC1K1201P7 (N) CONTACTOR NON-CANCELABLE, NON-RETURNABLE
Catalog Description: Contactor, TeSys K, 3P, AC-3, lt or eq to 440V 12 A, 1 NC aux., 230VAC coil
LC1K1201P7 Application
For DIN-rail and panel mounting, For simple motor applications rated up to 5, For simple power applications, For motor applicationsLC1K1201P7 Includes
A 230V 50/60Hz AC coil and 1NC auxiliary contactLC1K1201P7 Item Features
- TeSys K is a compact contactor range with a wide variety of coil voltage and terminal connection options
- One of the smallest contactor offerings in the market
- Widely used for industry, infrastructure and building applications
- Designed for simple control systems
LC1K1201P7 Standards
CSA|UL Listed|BS 5424IEC 60947NF C 63-110VDE 0660|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.govLC1K1201P7 Warranty
18 monthsSKU #2368927Part Number #LC1K1201P7UNSPSC39121529UPC03389110856958
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

