Part Number # LC2D25B7V
SKU # 2393292
LC2D25B7V
Schneider Electric LC2D25B7V Tesys D Contactor
Part Number # LC2D25B7V
SKU # 2393292
$480.24 / Each
Schneider Electric LC2D25B7V Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC2D25B7V |
| SKU #: | 2393292 |
| Coil Power Rating: | 7.5 VA |
| Coil Voltage: | 24 V AC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 10/40 A |
| Dimensions: | 90 mm W x 92 mm D x 85 mm H |
| Frequency Rating: | 25 to 400 Hz |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO-1NC |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles |
| Operating Temperature: | -20 to 60 deg C |
| Series: | LC2D |
| Type: | Reversing |
| Wattage: | 1.25 W |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901434047 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$480.24 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D TeSys D Contactor, Reversing, Series: LC2D, 24 V AC Coil, 40 A Maximum Load Current, 7.5 VA Coil, 3 Pole, 25 to 400 Hz Frequency, 1.25 W Wattage, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 10/40 A Contact, Screw Connection, Screw Clamp Terminal, IP20 Enclosure, 3600 Cycles Operating Cycles, -20 to 60 deg C Operating, Surface Mounting, 90 mm W x 92 mm D x 85 mm H Dimensions
LC2D25B7V Application
For motor control and resistive loadLC2D25B7V Includes
Pre-Wired Electrical InterlockingLC2D25B7V Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/embed/COFeQr6wcKc
LC2D25B7V Standards
DNV;CSA;CCC;UL;GL;LROS (Lloyds register of shipping);BV;RINA;GOST;UKCALC2D25B7V Warranty
18 monthsSKU #2393292Part Number #LC2D25B7VUNSPSC39121529UPC00785901434047
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

