Part Number # LC2K0910F7
SKU # 2207485
LC2K0910F7
Schneider Electric LC2K0910F7 Tesys K Miniature Iec Contactor
Part Number # LC2K0910F7
SKU # 2207485
Schneider Electric LC2K0910F7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC2K0910F7 |
| SKU #: | 2207485 |
| Coil Power Rating: | 4.5 VA |
| Coil Voltage: | 110/690 V AC |
| Contact Rating: | 20/50 A at 600 V AC, 10/50 A at 600 V AC |
| Dimensions: | 90 mm W x 57 mm D x 58 mm H |
| Series: | LC2K |
| Size: | 57/58/90 mm |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901641919 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LC2K0910F7 Tesys K Miniature Iec Contactor
Brand: Schneider Electric
Part Number: LC2K0910F7
Schneider Electric Square D TeSys K Miniature IEC Contactor, Mechanical, Series: LC2K, 110/690 VAC Coil, 9/16/20 A Maximum Load Current, 4.5 VA Coil, 3 Pole, 400 Hz Frequency, Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NO Auxiliary Contacts, 20/50 A at 600 VAC, 10/50 A at 600 VAC Contact, Screw Clamp Connection, 57/58/90 mm Size, Screw Clamp Terminal, IP20 Enclosure, 3600 cycles/hr Operating Cycles, -25 to 50 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 90 mm W x 57 mm D x 58 mm H Dimensions
Additional Description: SQD -LC2K0910F7 3P REVERS CONT 4KW 3P 1NO AUX 110VAC
Catalog Description: Reversing contactor, TeSys K, 3P, AC-3, lt or eq to 440V 9A, 1 NO, 110VAC coil
LC2K0910F7 Application
General Duty, Motor Control and Resistive Load ApplicationsLC2K0910F7 Item Features
- Pre-wired power circuit connections as standard on screw clamp versions
- One of the smallest contactor offerings in the market
- Widely used for industry, infrastructure and building applications
LC2K0910F7 Standards
CB Scheme;CCC;UL;CSA;EAC;CE;UKCASKU #2207485Part Number #LC2K0910F7UNSPSC39121529UPC00785901641919
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

