Part Number # LC2K1201E7
SKU # 2395272
LC2K1201E7
Schneider Electric LC2K1201E7, Reversing Contactor, LC2K Series, 48 VAC Coil, 12 to 20 A Maximum Load Current, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 3NO Contact Configuration, 1 NC Auxiliary Contacts, 20 A Contact, Power Factor: 5.5 , Screw clamp Connection, 2.28 in H x 3.54 in W x 2.24 in D Size, Screw Clamp Terminal, IP20 Enclosure, 3600 cycles Operating Cycles, -13 to 122 deg F Operating, Front/Plate Rail Mounting, 2.28 in H x 3.54 in W x 2.24 in D Dimensions
Part Number # LC2K1201E7
SKU # 2395272
Schneider Electric LC2K1201E7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC2K1201E7 |
| SKU #: | 2395272 |
| Dimensions: | 2.28 in H x 3.54 in W x 2.24 in D |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1 NC |
| Operating Temperature: | -13 to 122 deg F |
| Series: | LC2K Series |
| Size: | 2.28 in H x 3.54 in W x 2.24 in D |
| Power factor: | 5.5 kW |
| UNSPSC: | 39121521 |
| UPC: | 03389110346244 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LC2K1201E7, Reversing Contactor, LC2K Series, 48 VAC Coil, 12 to 20 A Maximum Load Current, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 3NO Contact Configuration, 1 NC Auxiliary Contacts, 20 A Contact, Power Factor: 5.5 , Screw clamp Connection, 2.28 in H x 3.54 in W x 2.24 in D Size, Screw Clamp Terminal, IP20 Enclosure, 3600 cycles Operating Cycles, -13 to 122 deg F Operating, Front/Plate Rail Mounting, 2.28 in H x 3.54 in W x 2.24 in D Dimensions
Brand: Schneider Electric
Part Number: LC2K1201E7
Schneider Electric LC2K1201E7, Reversing Contactor, LC2K Series, 48 V AC Coil, 12 to 20 A Maximum Load Current, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 3NO Contact Configuration, 1 NC Auxiliary Contacts, 20 A Contact, Power Factor: 5.5 , Screw clamp Connection, 2.28 in H x 3.54 in W x 2.24 in D Size, Screw Clamp Terminal, IP20 Enclosure, 3600 cycles Operating Cycles, -13 to 122 deg F Operating, Front/Plate Rail Mounting, 2.28 in H x 3.54 in W x 2.24 in D Dimensions
Additional Description: SQD -LC2K1201E7 (N) REVERSING CONTACTOR OPTIONS NON-CANCELABLE, NON-RETURNABLE
Catalog Description: Reversing contactor, TeSys K, 3P, AC-3, lt or eq to 440V 12 A, 1 NC, 48VAC coil
LC2K1201E7 Application
For DIN-rail and panel mounting, For simple motor applications rated up to 5, For motor applicationsLC2K1201E7 Includes
A 48V 50/60Hz AC coil, 2NC auxiliary contacts, a mechanical interlock and pre-wired reversing circuitLC2K1201E7 Item Features
- Pre-wired power circuit connections as standard on screw clamp versions
- TeSys K is a compact contactor range with a wide variety of coil voltage and terminal connection options
- One of the smallest contactor offerings in the market
- Widely used for industry, infrastructure and building applications
LC2K1201E7 Standards
CSAUL|BS 5424|NF C 63-110|IEC 60947|VDE 0660|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.govLC2K1201E7 Warranty
18 monthsSKU #2395272Part Number #LC2K1201E7UNSPSC39121521UPC03389110346244
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

