Part Number # LP1K09004BD
SKU # 64978
LP1K09004BD
Schneider Electric LP1K09004BD Tesys K Iec Contactor
Part Number # LP1K09004BD
SKU # 64978
$102.92 / Each
Schneider Electric LP1K09004BD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LP1K09004BD |
| SKU #: | 64978 |
| Coil Power Rating: | 3 W Inrush/Hold-In |
| Coil Voltage: | 24 V DC |
| Contact Configuration: | 4NO |
| Contact Rating: | 20 A at 600 V AC |
| Dimensions: | 1.77 in W x 2.24 in D x 2.28 in H |
| Enclosure Type: | Open |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Number of Poles: | 4 |
| Operating Cycles: | 10000000 Cycles |
| Operating Temperature: | -13 to 122 deg F |
| Terminal Type: | Screw Clamp |
| Type: | K-Line LP1K |
| Connection type: | Screw Clamp |
| Country of origin: | SG |
| Mounting type: | Surface |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901641759 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$102.92 / Each
Quantity:
- Schneider Electric TeSys K IEC Contactor, K-Line LP1K, 24 VDC Coil, 20 A Maximum Load Current, 3 W Inrush/Hold-In Coil, 4 Pole, 50/60 Hz Frequency, 4NO Contact Configuration, 20 A at 600 V AC Contact, Screw Clamp Connection, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 10000000 Cycles Operating Cycles, -13 to 122 deg F Operating, Surface Mounting, 1.77 in W x 2.24 in D x 2.28 in H Dimensions
LP1K09004BD Application
For motor control and resistive loadsLP1K09004BD Item Features
- One of the smallest contactor offerings in the market
LP1K09004BD Standards
BAA Compliant|RoHS Compliant|CSA File #LR43364 Class 3211 04|IEC 60947/VDE 0660|BS 5424|NF C 63-110|UL File #E164862 NLDX2|CE Certified|ECCN EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65warnings.ca.govSKU #64978Part Number #LP1K09004BDUNSPSC39121529UPC00785901641759
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

