Part Number # LP1K09015BD
SKU # 2166268
LP1K09015BD
Schneider Electric LP1K09015BD Iec Contactor
Part Number # LP1K09015BD
SKU # 2166268
Schneider Electric LP1K09015BD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LP1K09015BD |
| SKU #: | 2166268 |
| Coil Power Rating: | 4 kW at 660 to 690 VAC |
| Dimensions: | 58 mm H x 45 mm W x 57 mm D |
| Series: | TeSys K LP1K |
| Terminal Type: | Busbar/Solder Pin |
| Mounting type: | Printed Circuit Board |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901863526 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LP1K09015BD Iec Contactor
Brand: Schneider Electric
Part Number: LP1K09015BD
Schneider Electric Square D IEC Contactor, Non-Reversing, Series: TeSys K LP1K, 24 V DC Coil, 9/16/20 A Maximum Load Current, 4 kW at 660 to 690 VAC Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 3NO Contact Configuration, 1NC Auxiliary Contacts, Busbar/Solder Pin Terminal, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -25 to 50 deg C Operating, Printed Circuit Board Mounting, 58 mm H x 45 mm W x 57 mm D Dimensions
Additional Description: SQD -LP1K09015BD (N) 3P CONTACTOR 9A AC3 1N/C AUX PCB NON-CANCELABLE, NON-RETURNABLE
Catalog Description: Contactor, TeSys K, 3P, AC-3, lt or eq to 440V, 9A, 1 NC aux, 24VDC coil
LP1K09015BD Application
Industry, Infrastructure, Building, Resistive Load and Motor Control ApplicationsLP1K09015BD Item Features
- TeSys K is a compact contactor range with a wide variety of coil voltage and terminal connection options
- One of the smallest contactor offerings in the market
- Designed for simple control systems
LP1K09015BD Standards
RoHS Compliant|WEEE Compliant|REACH Compliant|Green Premium|BS 5424|CSA Certified|DIN 50016|IEC 60947|IEC 60068|NF C 63-110|UL Listed|VDE 0660/0106|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2166268Part Number #LP1K09015BDUNSPSC39121529UPC00785901863526
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

