Part Number # LP4K1210BW3
SKU # 2355283
LP4K1210BW3
Schneider Electric LP4K1210BW3 Tesys K Iec Contactor
Part Number # LP4K1210BW3
SKU # 2355283
$131.77 / Each
Schneider Electric LP4K1210BW3 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LP4K1210BW3 |
| SKU #: | 2355283 |
| Coil Power Rating: | 1.8 W |
| Coil Voltage: | 690 V AC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 20/50 A at 600 V AC, 10/50 A at 600 V AC |
| Dimensions: | 45 mm W x 57 mm D x 58 mm H |
| Enclosure Type: | Open |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -25 to 50 deg C |
| Series: | LP4K |
| Size: | 45/57/58 mm |
| Type: | K-Line |
| Mounting type: | Rail/Surface |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901791195 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$131.77 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D TeSys K IEC Contactor, K-Line, Series: LP4K, 690 VAC Coil, 12/16/20 A Maximum Load Current, 1.8 W Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 3NO Contact Configuration, 1NO Auxiliary Contacts, 20/50 A at 600 V AC, 10/50 A at 600 V AC Contact, Screw Clamp Connection, 45/57/58 mm Size, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 cycles/hr Operating Cycles, -25 to 50 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 45 mm W x 57 mm D x 58 mm H Dimensions
LP4K1210BW3 Application
For motor control and resistive loadsLP4K1210BW3 Item Features
- One of the smallest contactor offerings in the market
LP4K1210BW3 Standards
BS 5424|CE Certified|CSA File No. LR43364 Class 3211 04|ECCN EAR99|IEC 60947/VDE 0660|NF C 63-110|NF F 16-101|NF F 16-102|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RoHS Compliant|UL 94-V-1 Flammability Rating|UL File No. E164862 NLDX2SKU #2355283Part Number #LP4K1210BW3UNSPSC39121529UPC00785901791195
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

