Part Number # LR9G225
SKU # 2418394
LR9G225
Schneider Electric LR9G225 TeSys LR9G Electronic Thermal Overload Relay, 5 A, 1NO-1NC Contact
Part Number # LR9G225
SKU # 2418394
$1177.42 / Each
Schneider Electric LR9G225 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LR9G225 |
| SKU #: | 2418394 |
| Amperage Rating: | 5 A |
| Contact Form: | 1NO-1NC 1 Form A/1 Form B |
| Dimensions: | 4.21 in H x 4.13 in W x 4.96 in D |
| Frequency Rating: | 30, 60 Hz |
| Series: | TeSys LR9G |
| Temperature Rating (Degrees F): | -25 to 60 deg C |
| Terminal Type: | Lug |
| Type: | Electronic |
| Mounting type: | Contactor |
| UNSPSC: | 39122330 |
| UPC: | 03606481912541 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$1177.42 / Each
Quantity:
- Schneider Electric, LR9G225, Thermal Overload Relay, Electronic, Series: TeSys LR9G, 5 A, 30, 60 Hz Frequency, 1NO-1NC 1 Form A/1 Form B Contact Form, Contactor Mounting, Lug Terminal, -25 to 60 deg C, 4.21 in H x 4.13 in W x 4.96 in D Dimensions
LR9G225 Application
For Motor protectionLR9G225 Item Features
- Less number of references, simple to select, choose means less inventory
- Wide setting range with advanced protections
- Full features set for more flexibility
- Continuous monitoring with healthy and alarm indicators
- Remote reset of relay without opening of panel doors
LR9G225 Standards
EN/IEC 60947-4-1|EN/IEC 60947-5-1|UL 60947-4-1|CSA C22.2 No 60947-4-1|JIS C8201-4-1|JIS C8201-5-1|CB Scheme|CCC|cULus|UKCA|ATEX|EU-RO-MR by DNV-GL|EACSKU #2418394Part Number #LR9G225UNSPSC39122330UPC03606481912541
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

