Part Number # LRD32L
SKU # 2287385
LRD32L
Schneider Electric LRD32L Tesys Lrd Overload Relay
Part Number # LRD32L
SKU # 2287385
Schneider Electric LRD32L Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LRD32L |
| SKU #: | 2287385 |
| Coil Voltage: | 690 V AC |
| Dimensions: | 45 mm W x 76.1 mm D |
| Frequency Rating: | 0 to 400 Hz |
| Series: | LRD |
| Temperature Rating (Degrees F): | -20 to 60 deg C |
| Terminal Type: | Clamp/Threaded |
| Type: | Bi-Metallic Differential Thermal |
| Mounting type: | DIN Rail/Surface |
| UNSPSC: | 39122330 |
| UPC: | 00785901164548 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LRD32L Tesys Lrd Overload Relay
Brand: Schneider Electric
Part Number: LRD32L
Schneider Electric Square D TeSys LRD Overload Relay, Bi-Metallic Differential Thermal, Series: LRD, 23 to 32 A, 0 to 400 Hz Frequency, 690 VAC Coil, DIN Rail/Surface Mounting, Clamp/Threaded Terminal, IP20 Enclosure, -20 to 60 deg C, 45 mm W x 76.1 mm D Dimensions
Additional Description: SQD -LRD32L TeSysCl20BiMet OLR600VAC 23-32 phase sen
Catalog Description: TeSys Deca thermal overload relays - 23...32 A - class 20
LRD32L Application
LC1D32, LC1D38 and LC1D25 Motor Protection ApplicationsLRD32L Item Features
- Tesys Deca thermal overload relays are designed to protect a.c. circuits and motors against overloads
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expert
- https://www.youtube.com/embed/RDSY92nZ3jE
LRD32L Standards
ABS Approved|ATEX D 94/9|CE Certified|CSA C22.2 File No. 14|EAC Certified|ECCN EAR99|EN/IEC 60947-4-1/60947-5-1|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RoHS Compliant|UL 508SKU #2287385Part Number #LRD32LUNSPSC39122330UPC00785901164548
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

