Part Number # LUCD05BL
SKU # 2194375
LUCD05BL
Schneider Electric LUCD05BL Advanced Control Unit
Part Number # LUCD05BL
SKU # 2194375
$154.27 / Each
Typical price:$178.20 / Each
Schneider Electric LUCD05BL Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LUCD05BL |
| SKU #: | 2194375 |
| Amperage Rating: | 1.25 to 5 A |
| Country of origin: | FR |
| Dimensions: | 3.9 in L x 3.1 in W x 2 in H |
| Electrical Connections: | Wired |
| Enclosure Type: | IP20/IP40 |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| Mounting type: | DIN Rail/Plug-In |
| Series: | TeSys LUCD |
| Temperature Rating (Degrees F): | -25 to 70 deg C |
| Type: | 3-Phase Class 20 Solid State |
| UNSPSC: | 43201542 |
| UPC: | 00785901265603 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$154.27 / Each
Typical price:$178.20 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Advanced Control Unit, 3-Phase Class 20 Solid State, Series: TeSys LUCD, 24 V DC, 1.25 to 5 A, 50/60 Hz Frequency, Wired Electrical Connections, IP20/IP40 Enclosure, -25 to 70 deg C, DIN Rail/Plug-In Mounting, 3.9 in L x 3.1 in W x 2 in H Dimensions
LUCD05BL Application
For ASILUFC5, ASILUFC51 AS-interface module, LUFC00, LUFDA01, LUFDA10, LUFDH11, LUFN function module, LUFV2, LUFW10, LULC031, LULC033, LULC07, LULC08, LULC09, LULC15 communication moduleLUCD05BL Item Features
- Protection against overload and short-circuit
- Control unit includes electronic components and the current adjustment dial
- Modular, plug and play structure helps you to perform quick maintenance
- Direct access to detailed information for every motor starter of your installation
- Advanced motor management system
LUCD05BL Standards
RoHS Compliant|CSA C22.2 No. 14 Type E|EN 60947-6-2|IEC 60947-6-2|UL 508 Type E|ASEFA Certified|GL Certified|Lloyds Register Certified|CCC Certified|BV Certified|UL Listed|ATEX Compliant|GoST-R Certified|ABS Certified|DNV Certified|IEC 60947-1|Green Premium|REACH Compliant|WEEE CompliantSKU #2194375Part Number #LUCD05BLUNSPSC43201542UPC00785901265603
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

