Part Number # LXM32AD18N4
SKU # 2205625
LXM32AD18N4
Schneider Electric LXM32AD18N4 Lexium Motion Servo Drive
Part Number # LXM32AD18N4
SKU # 2205625
Schneider Electric LXM32AD18N4 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LXM32AD18N4 |
| SKU #: | 2205625 |
| Amperage Rating: | 4.5 A/7.2 A/6 A/6.2 A |
| Cable Size: | 12 to 10 AWG |
| Control: | Servo Motor Encoder Feedback |
| Environmental Conditions: | 32 to 122 deg F Temperature |
| Phase: | 3 |
| Wattage: | 1.8 kW |
| Length: | 237 mm |
| Material: | Copper |
| UNSPSC: | 26111515 |
| UPC: | 00785901672906 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LXM32AD18N4 Lexium Motion Servo Drive
Brand: Schneider Electric
Part Number: LXM32AD18N4
Schneider Electric Lexium Motion Servo Drive, 208/480 VAC, 4.5 A/7.2 A/6 A/6.2 A, 50/60 Hz, 1.8 kW, 3 Phase, Servo Motor Encoder Feedback, IP20, Integrated Fan Cooling, XLPE/EPR Insulation, 12 to 10 AWG Cable, Environmental Conditions: 32 to 122 deg F Temperature, 237 mm Length, 1.89 in Width, 10.63 in Height, Copper
Additional Description: SQD -LXM32AD18N4 LXM32A CAN RJ45 18A RMS PEAK 3PH 480V
Catalog Description: motion servo drive, Lexium 32, 18A, three phase, supply voltage 208 to 480V, 1.8kW, IP20
LXM32AD18N4 Application
For LXM32A integrated fanLXM32AD18N4 Includes
Integrated FanLXM32AD18N4 Item Features
- Lexium 32 range provides the drive and motor combinations for right power, performance and functionality
- Three book-size servo drive models and two servo motor families plus a full range of intelligent options
- Lexium 32 simplifies all aspects in the machine lifecycle from engineering to maintenance
- A speed bandwidth of 1,600Hz provides outstanding response
- Lexium 32 offers a host of features for rapid installation and maintenance e g removable, colour-coded connectors
- SoMove software for configuring on PC and transferring the configuration via Bluetooth or using a cable
- https://www.youtube.com/embed/ZR2PVbFb8fM
LXM32AD18N4 Standards
RoHS Compliant|UL Listed|CSA Certified|CE Marked|TUV Approved|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65Warnings.ca.govLXM32AD18N4 Warranty
18 MonthsSKU #2205625Part Number #LXM32AD18N4UNSPSC26111515UPC00785901672906
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

